Dobry architekt – jak poznać, znaleźć, czym się kierować?

architekt

fot. architekt

Szuka projektowania i budowania domów kształtuje się nieprzerwanie od wielu wieków, a kompetencje architekta, niegdyś budowniczego o wyższych kwalifikacjach, znacznie się zmieniły. Jego rola jako twórcy projektu oraz koordynatora procesu realizacji kształtowała się powoli wraz z rozwojem technologii i konstrukcji w branży budowlanej. Podpowiadamy jaki powinien być dobry architekt i czym kierować się przy wyborze projektanta domu?

Technologie budowlane i trendy architektoniczne wciąż się zmieniają. Obecnie budynki buduje się wieloma technikami – domy mogą być nie tylko ekologiczne, ale także oszczędne, samowystarczalne i inteligentne. Dobry architekt powinien posiadać aktualną wiedzę na temat przepisów budowlanych, surowców, systemów budowlanych, a także trendów i technologii, które stosuje się w projektowaniu i do budowy domu.

Poza wykonaniem projektu i kosztorysu budowy domu klienci oczekują od architektów fachowej pomocy przy wyborze wykonawcy oraz osobistego nadzoru procesu realizacji od rozpoczęcia budowy do odbioru inwestycji. Taki też zakres usług oferuje większość biur architektonicznych.

Osoby poszukujące architekta najczęściej kierują się opiniami osób bliskich lub znajomych i wybierają fachowca z polecenia. Największym zaufaniem cieszą się nieprzerwanie profesjonaliści o ugruntowanej pozycji w branży, których realizacje można ocenić osobiście. Ponadto wiele informacji i opinii na temat usług projektowych i nadzoru przy realizacjach można zaczerpnąć z forów internetowych na portalach budowlanych. Internauci budujący dom chętnie uczestniczą w dyskusjach na temat wyboru projektanta, a także poszczególnych etapów budowy, do których często dołączają zdjęcia. Warto także poszukać użytkowników, którzy budowali już konkretny dom z katalogu biura projektowego.

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o wyborze projektanta domu, warto umówić się z nim na spotkanie, podczas którego jest szansa na lepsze poznanie się oraz zadanie kilku pytań. Należy omówić między innymi warunki i zasady współpracy przy tworzeniu projektu, a także gwarancję, ubezpieczenie i odpowiedzialność za ewentualne błędy projektowe, które mogłyby pociągnąć za sobą poważne koszty.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)