Dobrze dopasowane napędy do firan i zasłon

sypialnia

fot. sypialnia

Kiedy urządzamy dom czy mieszkanie, staramy się tak zaplanować jego wyposażenie, by czuć się w nim komfortowo i wygodnie. Meble, kolory, oświetlenie… wszystko dobrane perfekcyjnie. Często stawiamy na efektowne dodatki. Zapominamy jednak o tym, że prawdziwy charakter wnętrza kryje się w dekoracji okien. Bo to okna przykuwają największą uwagę gości.

Historia firan i zasłon nie jest długa. W postaci, pod jakimi znamy je teraz, występują dopiero od około 300 lat. Początkowo zarezerwowane były dla bogatej szlachty mieszkającej w dworkach czy pałacach z oszklonymi oknami. Dziś firany i zasłony są dużo bardziej popularne i przede wszystkim dostępne dla wszystkich. Nie tylko chronią nas przed słońcem, kurzem czy wzrokiem przechodniów i sąsiadów – zapewniając poczucie prywatności, ale także pełnią funkcję dekoracyjną, zdobiąc okno.

Do wyboru, do koloru
Jeszcze kilka lat temu wybór firan czy zasłon nie przysparzał tyle problemów co dziś. W sklepie jedynym asortymentem były zwykłe, żakardowe firanki. Dziś możemy wybierać spośród wielu alternatyw. Wzór, kolor, kształt, materiał czy jego fakturę wybieramy w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu zostaną zawieszone. Odpowiednio dobrane firany stworzą wspaniałą, spójną całość z resztą wnętrza.

Przeczytaj również: Trzy plusy wiosny

Klasycznie zawieszone
Kiedy już uporamy się z wyborem tkaniny, napotykamy kolejną przeszkodę – wybór sposobu zawieszenia materiału. Dobrze dobrana zasłona czy firanka nie wystarczy, by nadać oknu gustownej aranżacji. Odpowiednio dobrany karnisz dopełni całość okiennej stylizacji. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów karniszy – drewnianych, metalowych, o prostej i artystycznej formie. Jeśli chodzi o mocowanie tkaniny – nie musimy ograniczać się do popularnych „żabek”, na rynku pojawiły się nowe, znacznie ciekawsze sposoby na upięcie firan i zasłon. Możemy zawiesić je na materiałowych tunelach, czyli tak zwanych szelkach, czy umieścić je na karniszu poprzez specjalne, wbite w zasłonę metalowe koła.

salon

fot. salon

„Coraz więcej osób decyduje się na tak zwany „inteligentny dom” – relacjonuje Alicja Rzeczkowska marketing manager z firmy Somfy – lidera w produkcji automatyki do przesłon okiennych. „Ludzie chcą zautomatyzować swoją przestrzeń życiową, a tym samym ułatwić sobie codzienne życie w swoim domu czy mieszkaniu. Napędy są nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo wygodne – przy użyciu jednego sterownika – pilota możemy zarządzać i kontrolować pracę wszystkich przesłon czy nawet oświetlenia”.

Przeczytaj również: Kuchnia na życzenie

Na rynku znajdziemy szeroki wybór nowoczesnych napędów do zasłon i firan, takich jak na przykład Glydea35 czy Glydea60e. Każdy z nich może być zainstalowany w łatwy sposób i bez specjalnych nakładów czasowych. Dzięki specjalnym funkcjom napędy możemy dobrać i dostosować do własnych potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład funkcja ruchu dotykowego – zasłona otwiera się/zamyka przez pociągnięcie tkaniny. W większości urządzeń istnieje również możliwość regulacji prędkości przesuwania się firan.

Napędy do zasłon i firan są nie tylko rozwiązaniem funkcjonalnym, ale również estetycznym. Specjalne listwy pozwalają zainstalować mechanizm w taki sposób, na przykład w suficie podwieszanym, by był on zupełnie niewidoczny. Odpowiednio dobrany napęd pozwoli również zadecydować o sposobie poruszania się zasłon – czy będzie to ruch od prawej do lewej, odwrotny, a może od środka tzw. teatralny.

Sztuka upięcia
Firany i zasłony najlepiej prezentują się przy odpowiednio dobranym upięciu, które może stać się wspaniałą aranżacją wnętrza. Sklepy oferują wiele gotowych rozwiązań, z których pomocą możemy stworzyć naprawdę oryginalną okienną dekorację. Z pomocą mosiężnych spinek, klamerek czy plecionych sznurków uzyskamy ciekawe, nieszablonowe zdobienie. Modne „falowanie” firan i zasłon stworzymy dzięki specjalnym taśmom marszczącym. Fakt posiadania nowoczesnego napędu do firan i zasłon nie musi oznaczać rezygnacji ze zdobienia okien. Mechanizmy typu Glydea35 czy Glydea60e pozwalają na artystyczne upięcie tkanin, które daje efekt pofalowania.

Niezależnie od tego jaki rodzaj tkaniny czy zawieszenia wybierzemy, starajmy się dobrać ją tak, aby nadała wnętrzu charakter i styl. Ważne jest, żebyśmy cieszyli się efektami naszego wyboru przez długi czas.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)