Dom energooszczędny – czy warto postawić na budownictwo energooszczędne?

Dom ekonomiczny

Budowa domu energooszczędnego nie tylko pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji budynku w przyszłości, ale także doskonale wpisuje się w trendy proekologiczne. Dom ekonomiczny wznoszony jest w dużej mierze z materiałów przyjaznych dla środowiska, a przy tym wyposażony zostaje w nowoczesną technologię grzewczą, która przynosi wymierne korzyści dla domowego budżetu.

Dom energooszczędny – projekt

Od kilku lat budownictwo energooszczędne cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Przeważnie mówimy tu o nieskomplikowanych, niezbyt dużych bryłach, pozbawionych zbędnych ozdobników. Bardzo ważna składowa całego projektu oraz budżetu przeznaczonego na budowę takiego domu, to zaopatrzenie go w technologię energooszczędną. Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, możemy dodatkowo rozważyć wzbogacenie budynku o dodatkowe dekoracje, jednak to właśnie minimalistyczne, proste konstrukcje zyskują obecnie największą popularność. Aby je nieco uatrakcyjnić, na wybranych fragmentach elewacji stosuje się często różne oryginalne materiały wykończeniowe, takie jak na przykład drewno, kamień czy tynk dekoracyjny.

Budownictwo energooszczędne

fot. Budownictwo energooszczędne

Budowa domu energooszczędnego

Minimalistyczny kształt i proekologiczne materiały nie sprawią jeszcze oczywiście, że daną inwestycję uznamy na pewno za dom ekonomiczny, Największa oszczędność nie wynika tu ze specyficznej konstrukcji, a raczej z zastosowanej technologii budowlanej, odpowiedniej izolacji cieplnej oraz nowoczesnych rozwiązań grzewczych, które zostały zastosowane. Powinny one zapewnić efektywne i przyjazne dla środowiska zaopatrzenie gospodarstwa domowego w ciepło oraz wodę użytkową, generując przy tym stosunkowo niewielkie koszty.

Najtańsze tradycyjne metody ogrzewania to kominek bądź piec na paliwo stałe. Z kolei w ideę budownictwa ekologicznego lepiej wpisuje się raczej pompa ciepła czy panele słoneczne. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że choć urządzenia grzewcze przyjazne dla środowiska naturalnego są stosunkowo tanie w eksploatacji i efektywne, to zakup całej instalacji wciąż niesie za sobą spore koszty, a czas zwrotu takiej inwestycji szacuje się na wiele lat.

Dom energooszczedny – kolektory słoneczne

Domy energooszczędne tanie w budowie – czy to możliwe?

Jeśli zależy nam na ochronie surowców naturalnych oraz długofalowej oszczędności, wato zastanowić się na przykład nad pozyskaniem dotacji na dom ekonomiczny. Aby pomóc inwestorom planującym budowę domu o niskim standardzie energetycznym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela na ten cel dotacji. Premiuje się dwa rodzaje budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym:

  • 15 kWh/ (m²/ rok) – dom pasywny,
  • 40 kWh/ (m²rok) – dom energooszczędny.

Warto wiedzieć, że wartości te opisują zapotrzebowanie na energię użytkową EUco, czyli obliczeniowe straty ciepła przez przegrody budowlane oraz energię potrzebną do ogrzania powietrza wentylacyjnego, pomniejszone o zyski ciepła, pomnożone przez współczynnik ich wykorzystania.

Według unijnej nomenklatury dom pasywny to taki, który w sezonie grzewczym wymaga 1,5 l. oleju opałowego na 1 m². Z kolei zapotrzebowanie na ciepło w standardzie 40 kWh/( m²rok) oznacza zużycie 4l oleju opałowego na 1 m².

Dom energooszczędny – inwestycja na lata

Decydując się na zastosowanie nowoczesnych technologii energooszczędnych, należy przede wszystkim liczyć się z tym, że koszty wykorzystania zaawansowanych rozwiązań mogą okazać się znacznie wyższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Co więcej, na zwrot takiej inwestycji trzeba będzie niestety dość długo poczekać. To, czy się nam ona się opłaci, zależy od bardzo wielu czynników, warto więc skonsultować się z fachowcem, który na etapie projektowym dokona niezbędnych obliczeń.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)