Dom modułowy

budowa domu

fot. budowa domu

Domy modułowe z gotowych elementów, produkowanych w fabryce, to alternatywa dla tradycyjnych metod budowy domu. Technologia od wielu lat jest obecna na naszym rynku, jednak dopiero od niedawna zaczyna być dostrzegana i cieszy się coraz większym zaufaniem.

Po raz pierwszy technologia domów prefabrykowanych znalazła szerokie zastosowanie w krajach skandynawskich. „Domy skandynawskie”, „domy szkieletowe kanadyjskie”, czy „domy fińskie” – to wszystko tanie domy szkieletowe, które pomyślnie przeszły testy jakości w warunkach dużo trudniejszych niż w Polsce.

Zalety budowy domu w technologii modułowej
Największymi zaletami metody są: krótki czas realizacji inwestycji (blisko 3 miesiące) i stosunkowo niska cena, w porównaniu do budowy domu w technologii tradycyjnej. Dom modułowy, to także dom energooszczędny. Podczas wykonywania gotowych elementów ścian stosuje się nowoczesne materiały izolacyjne i okna, które pomagają utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu. Dzięki takim rozwiązaniom znacznie obniżają się koszty ogrzewania.

Solidna konstrukcja gwarancją trwałości na długie lata
Technologia wykonania modułów gwarantuje zachowanie ciepła umożliwiając prawidłową wymianę powietrza. Lekka konstrukcja, wbrew pozorom jest bardzo wytrzymała. Elementy drewniane, suszy się w temperaturze 80 stopni, która obniża poziom wilgotności poniżej 12%. W takiej temperaturze giną owady, grzyby i drobnoustroje. Gotowe belki łączy się w dłuższe elementy za pomocą mikrowczepów, które mają wytrzymałość porównywalną z litym drewnem.
Większość producentów daje gwarancję na swoje produkty nawet do 80 lat!

Montaż gotowych elementów modułowych nie wymaga prac mokrych. „Stan surowy” doskonale nadaje się do zamieszkania i niezależnie od pory roku umożliwia wykonywanie prac wykończeniowych. Wbrew opiniom, modułowy dom doskonale poddaje się przebudowom i rozbudowom.

Z gotowym projektem taniej
Producenci domów modułowych oferują swoim klientom gotowe projekty. Korzystanie z ofert katalogowych to gwarancja niskiej ceny. Wynika to z prostej przyczyny: projekty udostępnione przez producenta wykonuje się są z gotowych, uniwersalnych elementów, które są zamawiane i produkowane hurtowo.
Domy szkieletowe wykonywane na zamówienie klienta, z racji unikalności elementów składowych, które także trzeba wykonać na indywidualne zlecenie, są droższe. Cena jest naliczana w oparciu o wiele czynników, m in.: powierzchnię domu, cenę materiałów budowlanych i sytuację na rynku.

Producent domów modułowych Polska Grupa Projektowa oferuje usługi kompleksowe, obejmujące wykonanie domu prefabrykowanego w stanie deweloperskim, gdzie cena nie obejmuje prac wykończeniowych, takich jak: glazura, terakota, wykładziny, biały montaż i malowanie. Ceny kształtują się następująco: za 90 m kw. Zapłacimy blisko 150 000 zł, za 110 m kw. 179 000, a za 125 m kw. 199 000 zł.
Firma Tektum Sp. z o.o. oferuje projekty i wykonanie domów o powierzchni 100 m kw. już za 210 000 zł. (2100 zł/1 m kw.)
Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe "GOBOR" G. Gorzelak oferuje wykonanie domu modułowego od 1500 zł/m kw. W stanie „surowym zamkniętym”, od 2000 zł/1 m kw. do 2499/1 m kw. w stanie „deweloperskim” i od 2500 zł./1 m kw. W stanie „pod klucz” w zależności od zamówionych prac wykończeniowych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)