Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym?

dom

fot. dom

Wybór przyszłego domu to zadanie wymagające analizy wielu różnych czynników. Oprócz preferencji wszystkich domowników dotyczących układu funkcjonalnego, bryły i stylistyki, trzeba wziąć pod uwagę uwarunkowania wynikające z miejscowego planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy.

Zapisy planu lub warunki zabudowy określają nie tylko sposób zagospodarowania przestrzennego (linie zabudowy i linie rozgraniczające), ale też dopuszczalny kształt domu, jego wysokość oraz rodzaj dachu i kąt nachylenia połaci. Dokumenty te podają też dopuszczalną intensywność zabudowy i powierzchnię działki, która musi pozostać niezabudowana. Wybierając projekt domu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wielkość. Jeśli jest ona mała to musimy zadecydować czy chcemy mieć parterowy dom i mniejszy ogród czy dom z użytkowym poddaszem i większy ogród. Na dużej działce możemy bez problemu zbudować dom parterowy i jeszcze zostanie sporo miejsca na ogród, na małej i wąskiej lepiej wybudować dom dwukondygnacyjny. Istotne mogą również okazać się warunki gruntowe i wodne panujące na wybranej działce. (np. wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwia wykonanie podpiwniczenia). Ograniczeniem może być też rosnąca na działce roślinność – zachowanie starodrzewia ogranicza powierzchnię zabudowy – mówi arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Dom parterowy
Główną zaletą domów parterowych jest funkcjonalność. Umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie pozwala uniknąć niewygody związanej z użytkowaniem schodów (nie tracimy też na nie powierzchni) ułatwiając komunikację, nie powoduje barier dla starszych i niepełnosprawnych domowników, a także jest bezpieczniejsze dla małych dzieci.

Domy parterowe lepiej komponują się z krajobrazem, pozwalają być blisko przyrody. Zazwyczaj są idealnie połączone z przestrzenią ogrodu, co wytwarza korzystny klimat we wnętrzu. Domy parterowe zajmują więcej powierzchni na działce niż domy o takiej samej powierzchni użytkowej, lecz z poddaszem. By zapewnić mieszkańcom odpowiednią ilość przestrzeni muszą być bowiem bardziej rozłożyste.

Dom z poddaszem użytkowym
To obecnie najbardziej popularny typ domu. Ich najważniejszą zaletą są stosunkowo niskie koszty budowy oraz naturalny, czytelny podział wnętrza na strefy dzienną i nocną. Parter domu zajmuje przestrzeń wspólna, rodzinna, z kuchnią, jadalnią i salonem, natomiast na poddaszu mieści się część prywatna – sypialnie i łazienki. W części wspólnej jemy posiłki, przyjmujemy gości, rozmawiamy, oglądamy telewizję, z kolei część prywatna pozwala na odpoczynek, indywidualne zajęcia, izolację, jest azylem dla tych mieszkańców, który cenią sobie spokój.

Atutem domów z użytkowym poddaszem jest też to, że zajmują one mniejszą powierzchnię niż domy parterowe o tej samej powierzchni użytkowej i pozwalają na wygospodarowanie większego ogrodu. Ważnym argumentem przemawiającym za wyborem takiego domu może być też możliwość budowania go etapami. W domu z poddaszem użytkowym pochyły dach sprawia, że wysokość pomieszczeń jest różna i wymaga to odpowiedniej aranżacji wnętrza. Na ilość przestrzeni do zagospodarowania i jej funkcjonalność największy wpływ ma kształt dachu. Pod dachem dwuspadowym przestrzenie pod skosami biegną jedynie wzdłuż dwóch przeciwległych boków budynku – jest on więc najbardziej ekonomiczny pod względem ilości miejsca. Przestrzenie najtrudniejsze do zagospodarowania przeznacza się zazwyczaj na garderoby i schowki – w małym domu są to miejsca niezwykle cenne.

Dom piętrowy
Ogromną zaletą tych domów jest duża przestrzeń. Piętro ma proste ściany, więc pomieszczenia tam położone są lepiej doświetlone, większe, a także bardziej funkcjonalne i ustawne. Każdy metr kwadratowy może być w pełni wykorzystany. Domy piętrowe doskonale sprawdzają się na małych, wąskich działkach. Potrzebną przestrzeń uzyskujemy pnąc się w górę, dzięki czemu więcej miejsca można przeznaczyć na ogród lub garaż czy inne budynki pomocnicze.
Idealnie sprawdzają się też – dzięki poziomemu podziałowi – jako domy wielopokoleniowe.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)