Dom przyszłości na Śląsku

dom pasywny

fot. dom pasywny

W Rybniku powstał budynek w standardzie domu pasywnego. Rocznie zużywa on na cele grzewcze zaledwie 13 kWh/m2/rok. To ok. 10% zapotrzebowania typowego domu jednorodzinnego. Czy tego typu architektura wytyczy standardy budownictwa w Polsce?

Energooszczędny dom o powierzchni 240m2 został zaprojektowany przez polskich architektów. Spełnia on jedną z ważniejszych dyrektyw Unii Europejskiej, wg której od 2019 roku pozwolenia na budowę otrzymają tylko budynki charakteryzujące się zerowym zużyciem energii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, zużywa tylko 13 kWh/m2 rocznie, czyli około. 1,5m sześciennego gazu na 1 metr kwadratowy. W domach zbudowanych w tradycyjnej technologii zużycie tego surowca waha się między 12 – 15m3 metrów. To oszczędność rzędu 5 tysięcy złotych w skali roku.

Poza standardami pasywności w projekcie ujęto także ważne czynniki użytkowe. Budynek charakteryzuje się zwartą formą architektoniczną, na parterze zaplanowano pomieszczenia pokazowe, które prezentują m.in. nowoczesne rozwiązania i urządzenia energooszczędne. natomiast na I piętrze powstała pracownia projektowa.

Zobacz również: Oświetlenie w stylu Glamour

Chcemy pokazać, że budownictwo niskoenergetyczne jest dla nas osiągalne i opłacalne. Zapraszamy również wszystkich chętnych do zwiedzania budynku. Klienci mogą zobaczyć i poznać zasadę działania całości budynku, jak i poszczególnych jego elementów i urządzeń – mówi Tomasz Niewelt z biura projektowego Wodmetal Dom – Zainstalowane bezpośrednio urządzenia pozwalają na ich prezentację i ocenę efektu działania.

O wysokiej energooszczędności budynku decyduje usytuowanie przeszklonych frontów na południe, maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, perfekcyjne ocieplenie budynku 30 cm warstwą srebrnoszarego styropianu TERMONIUM PLUS Termo Organiki, system wentylacji z odzyskiem ciepła, m.in. rekuperatory o sprawności 90%, gruntowy wymiennik ciepła długości 70mb, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz energooszczędne okna. Termo Organika na której produktach oparta jest izolacja termiczna śląskiego budynku od lat dostarcza swój styropian do ocieplenia kluczowych inwestycji energooszczędnych w Polsce.

Od lat promujemy budownictwo energooszczędne dlatego od początku kibicujemy firmie Wodmetal. Budowa energooszczędnych budynków to nie tylko oszczędności pieniędzy wydanych na ogrzewanie, ale także inwestycja która pozytywnie wpływa na środowisko naturalne – mówi Krzysztof Krzemień
z Termo Organiki – Nasze srebrnoszare płyty energooszczędne ociepliły pierwszą w Polsce sportową hale pasywną, pierwszy budynek pasywny z certyfikatem Passivhaus Instytut oraz pierwszy na świecie kościół pasywny.

Ponad 80 proc. budynków w Polsce wybudowano nie uwzględniając racjonalnego zarządzania energią. Zużywamy z tego powodu ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Oznacza to także że przepłacamy za ogrzewanie budynku i niszczymy środowisko naturalne.

Budowa domu energooszczędnego w Rybniku jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)