Dom w wieży z widokiem na Londyn

wieża ciśnień

fot. wieża ciśnień

Renowacja i rozbudowa wiktoriańskiej wieży ciśnień w londyńskiej dzielnicy Kennington (The Water Tower) jest doskonałym przykładem przystosowania zabytkowego budynku do współczesnych standardów. Luksusowy dom w XIX-wiecznej wieży z panoramicznym widokiem na centralne dzielnice Londynu, powstał dzięki prywatnym inwestorom.

150-letnia londyńska wieża ciśnień, zwieńczona wielkim zbiornikiem na wodę została przekształcona w dom mieszkalny. Wymagało to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza, że inwestor postanowił budować dwie dodatkowe przybudówki: wysokiej na 6 pięter wieży połączonej z oryginalną częścią budowli przeszkleniami oraz dodatkowej przestrzeni mieszkalnej w kształcie zbliżonym do sześcianu. Spektakularny efekt, podkreślający rozmach inwestycji dało wykorzystanie gigantycznych, przesuwnych okien PanoramAH! wykonanych na specjalne zamówienie inwestora.

Historyczna budowla

wieża ciśnień

fot. wieża ciśnień

Wieża ciśnień w północno-zachodnim Londynie, o wysokości 99 stóp, została wybudowana w 1877 r. Początkowo budynek pełnił funkcję lokalnego przytułku i szpitala. Gdy w 2008 roku wieża ciśnień została zakupiona przez jej obecnych właścicieli, przez wiele las była opuszczona i wymagała generalnego remontu. Procedura uzyskania pozwolenia na budowę trwała długo, gdyż inwestorzy musieli dostosować swój projekt do wymagań konserwatora zabytków, np. odrestaurowania łuków okiennych, zachowania kamiennej klatki schodowej oraz oryginalnego wyglądu żeliwnego zbiornika na szczycie wieży ciśnień. Po kilku miesiącach intensywnej pracy ekipy budowlanej (od lutego do października 2012 roku), renowacja oraz rozbudowa zostały zakończone, a przebieg remontu został udokumentowany i wyemitowany w telewizji w brytyjskim programie architektonicznym Grand Design.

360-stopniowy widok na centrum Londynu

wieża ciśnień

fot. wieża ciśnień

W wyniku przebudowy powstał luksusowy dom, wysoki na 9 pięter i zwieńczony efektownym pokojem na szczycie. Roztacza się z niego 360-stopniowy widok na centrum Londynu. Na oryginalnych siedmiu poziomach wieży powstało kilka sypialni, w tym jedna 2-poziomowa i siłownia. Dwie dobudowane struktury, zostały połączone z oryginalną wieżą przez szklanymi tunelami. W nowej 6 kondygnacyjnej wieży znalazło się miejsce na szyb windy, pomieszczenia gospodarcze oraz komfortowe łazienki. Druga dobudówka to sześcian znajdujący się u stóp wieży, nazywana przez właścicieli „kostką”. Powstała ona po to by zwiększyć funkcjonalność i komfort mieszkańcom ekstrawaganckiej posiadłości. W podstawie minimalistycznej dobudówki powstał garaż, a na dwóch kolejnych piętrach – kuchnia, jadalnia, salon.Wyjątkowy charakter nadały inwestycji olbrzymie panoramiczne okna PanoramAH!, które w całości zastąpiły fasadę. Na płaskim dachu „kostki” powstał duży taras (36 m2) z widokiem na Londyn z zachodu i na wschód.

Największe okna w Europie

kuchnia z jadalnią

fot. kuchnia z jadalnią

Wielkoformatowe przeszklenia pozwoliły wpuścić do budynku maksymalną ilość światła do budynku oraz zlikwidowały tradycyjne bariery między wnętrzem a jego otoczeniem. Łącznik między starą wieżą a nową został w całości przeszklony. 28 ogromnych paneli szklanych pokryło 85m2 elewacji. Dodatkowo w dobudowanej u podstawy wieży „kostce” został zainstalowany jeden z największych w Europie zestawów drzwi przesuwnych PanoramAH! Każde z trzech przesuwnych skrzydeł o wysokości prawie 6 metrów i szerokości 2 metrów ważyło pół tony! Wysokie na dwa piętra drzwi całkowicie zastępujące fasadę bryły to w sumie 40 m2 szkła, bez dodatkowych podziałów jakie tworzą ramy okienne.

***

salon

fot. salon

Odnowiona i rozbudowana wieża ciśnień jest obecnie jednym z najciekawszych przykładów adaptacji historycznej budowli do współczesnych wymogów i tym samym ocalenia jej przed unicestwieniem. Zastąpienie ściany ogromnymi szybami pozwoliło znaleźć pomost między historycznym budynkiem i jego współczesnymi dobudówkami. Z przesuwną szklaną fasadą niczym w domu dla lalek, eklektycznym wystrojem wnętrz, odrestaurowaną wieżą z panoramicznym widokiem – jest to jedna z najbardziej zachwycających interwencji w sprawie zagrożonej architektury.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)