Dom z miejscem na samochód. Jaki garaż wybrać?

Podczas planowania budowy garażu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby domowników, ale przede wszystkim wymiary działki i sposób zagospodarowania terenu. Oba czynniki pozwolą odpowiedzieć na pytania – czy można postawić osobny budynek z miejscem postojowym, czy lepiej zdecydować się na wiatę obok domu? Projekt należy też opracować zgodnie z aktualnymi przepisami, które określają minimalną wysokość garażu oraz wielkość bramy wjazdowej.

Projekt domu z wiatą garażową

Jeśli dysponujemy niewielkim terenem i nie potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia, śmiało możemy zdecydować się na jeden z projektów domów z wiatą garażową. To rozwiązanie okaże się niezwykle praktyczne już na etapie planowania. W sytuacji gdy powierzchnia wiaty nie przekroczy 25 metrów kwadratowych, nie trzeba załatwiać żadnych pozwoleń na budowę. Zamiar postawienia wiaty wystarczy zgłosić odpowiednim organom.

dom wiata 1

fot. dom wiata 1

Wiaty mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna, co sprawia, że idealnie pasują zarówno do domów o klasycznych kształtach, jak i do bardziej nowoczesnych brył. Ażurowe konstrukcje nadają posesjom lekkości i przestronnego charakteru, tak jak w projekcie Lea II Pracowni Projektowej Archipelag. Domowników dbających o finanse osobiste najbardziej ucieszy fakt, że to również ekonomiczna inwestycja.

Dom połączony z garażem

Wart uwagi jest także garaż będący częścią domu, który cechuje się wysokim komfortem użytkowania. Takie rozwiązanie wymaga co prawda znacznie więcej formalności i jest zdecydowanie droższe niż wiata, ale przy tym gwarantuje solidną konstrukcją na lata. Garaż można też doskonale wkomponować w bryłę budynku.

dom wiata 2

fot. dom wiata 2

Całkowicie osłonięte miejsce postojowe z zamykaną bramą wjazdową wyróżnia się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Nie tylko zabezpiecza wnętrze przed włamaniem, ale też chroni samochód przed niepogodą. Zabudowany garaż może też pełnić dodatkową funkcję pomieszczenia gospodarczego do przechowywania rzeczy, na które zwykle brakuje miejsca w domu (np. roweru, narzędzi).

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)