Dom z prefabrykatów – czy warto inwestować w prefabrykaty betonowe lub drewniane?

Już dawno minęły czasy, kiedy budowa domu musiała trwać latami. Obecnie istnieją na rynku technologie pozwalające na postawienie solidnego i trwałego budynku w znacznie krótszym czasie. Ściany prefabrykowane to rozwiązanie, które ma na celu maksymalnie uprościć proces budowy, a przede wszystkim znacząco skrócić czas jej trwania. Nic dziwnego, że domy z prefabrykatów betonowych bądź drewnianych zyskują coraz większe zainteresowanie. Czy jednak rzeczywiście warto inwestować w dom z prefabrykatów dla swojej rodziny?

Ściany prefabrykowane

fot. Ściany prefabrykowane

Dom z prefabrykatów – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Prefabrykaty drewniane, betonowe lub ceramiczne to gotowe, często wielkogabarytowe, elementy dostarczane z fabryki na plac budowy i tam montowane. Mogą to być fragmenty stropów, ściany prefabrykowane, a nawet przestrzenne moduły stanowiące połowę lub ćwiartkę domu.

Prefabrykaty drewniane

Wbrew pozorom dom z prefabrykatów drewnianych uzyskuje wysokie parametry wytrzymałościowe. W porównaniu z konstrukcjami murowanymi ma także o około 15% większą powierzchnię wewnętrzną. Jego niewątpliwa zaleta to również możliwość realizowania kolejnych etapów budowy bez względu na temperaturę powietrza. Poza wylewką fundamentów dom z prefabrykatów nie wymaga żadnych prac mokrych. Co więcej, zastosowanie takiej technologii daje także możliwość łatwej przebudowy oraz modernizacji budynku. Przestawienie ścian lub naprawia czy wymiana instalacji przysparza o wiele mniej trudności niż w przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań.

Dom z prefabrykatów drewnianych pozwala także na dużą energooszczędność. Ten naturalny, ceniony od wieków materiał budowlany zapewnia mieszkańcom przyjemny chłód latem oraz dobrą izolacyjność w zimie przy minimalnych kosztach ogrzewania.

Prefabrykaty betonowe

Ściany prefabrykowane w tej technologii są trójwarstwowe. Składają się one z wewnętrznej betonowej warstwy konstrukcyjnej połączonej z zewnętrzną, elewacyjną nierdzewnymi łącznikami. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa izolacji termicznej o grubości 10-20 cm.

Gotowe ściany prefabrykowane posadowione są na fundamentach lub płycie fundamentowej. Szczeliny między płytami w warstwie elewacyjnej wypełniania się dodatkowo materiałem trwale elastycznym. Z kolei odpowiednie wyprofilowanie ścian działowych na wpust i pióro pozwala łączyć je ze ścianami konstrukcyjnymi. Następnie układany jest strop.

Ściany prefabrykowane wyposaża się także w puszki i rurki, które służą do rozprowadzenia instalacji elektrycznej, a także wykonuje się w nich bruzdy pod wszystkie instalacje. W taki sam sposób przygotowuje się konstrukcje ceramiczne, murowane najczęściej z pustaków poryzowanych.

Prefabrykaty betonowe

fot. Prefabrykaty betonowe

Czy warto budować dom z prefabrykatów?

To pytanie coraz częściej zadają sobie osoby planujące budowę domu. Dom z prefabrykatów wydaje się wręcz idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy z różnych przyczyn nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na wzniesienie budynku w tradycyjny sposób. Zaletą może być również fakt, że całość prac wykonywana jest w zasadzie przez jedną ekipę, co pozwala na skoordynowanie wszystkich niezbędnych prac budowlanych i wykończeniowych bez zbyt dużego zaangażowania z naszej strony.

Błyskawicznie wykonany dom z prefabrykatów betonowych

fot. Błyskawicznie wykonany dom z prefabrykatów betonowych

Należy jednak wziąć pod uwagę, że decydując się na wykorzystanie tego typu nowoczesnej technologii, musimy dysponować sporą gotówką już na starcie i nie będzie raczej możliwe finansowanie budowy etapami. Trzeba też liczyć się z tym, że jej ogólny koszt może okazać się wyższy niż w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)