Dom z werandą lub gankiem – jakie zalety ma weranda lub ganek przed domem?

Projekt domu z werandą

Ganek przed domem to rodzaj przybudówki, umieszczanej przy frontowej części budynku Zadaszoną, podpartą słupami konstrukcję wykonano tradycyjnie z materiałów, z jakich została zbudowana reszta budynku. Współcześnie do jej wznoszenia używa się zarówno kamienia, cegły czy drewna, jak i betonu, formowanego w tak zwanych tubach szalunkowych zapobiegających przywieraniu materiału. Nowoczesny ganek może mieć najróżniejszy kształt i doskonale współgrać z bryłą domu oraz jego unikalnym stylem. Równie ciekawie prezentują się jednak także nowoczesne domy z werandą, czyli dobudowanym do elewacji, zamkniętym lub półotwartym pomieszczeniem wypoczynkowym. Podpowiadamy, czym różnią się te konstrukcje oraz jakie są ich podstawowe zalety.

Czy warto zdecydować się na dom z gankiem?

Ganek przed domem może tworzyć zamkniętą lub otwartą lub przestrzeń, która staje się nie tylko wyjątkową dekoracją, ale także spełnia wiele funkcji użytkowych. Jedna z największych zalet konstrukcji pierwszego typu polega na ochronie budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Otoczona ścianami odgrywa rolę wiatrołapu, dzięki czemu zabezpiecza budynek przed nadmierną utratą ciepła. Może ona zostać wykorzystana także jako przedłużenie części mieszkalnej domu, zaadaptowanej na przykład na przedpokój lub pomieszczenie gospodarcze. Jej ściany wznosi się wówczas z cegły lub kamienia, co zapewnia właściwą termoizolację budynku.

Nowoczesny ganek otwarty stanie się natomiast idealnym miejscem do wypoczynku. W jego zaciszu zrelaksujemy się przy filiżance kawy, poczytamy poranną gazetę lub przypilnujemy bawiące się dzieci. Ściana budynku oraz daszek nad gankiem doskonale ochroni nas przed deszczem, wiatrem lub upałem.

Ganek przed domem

fot. Ganek przed domem

Klasyczny czy nowoczesny ganek?

Ganek, w zależności koncepcji architektonicznej całego budynku, przyjmować różne kształty, rozmiary czy formy. Te klasyczne nawiązują często do szlacheckich dworków z końca XVII wieku. Mają one zwykle postać prostokątów, opartych na dwóch kolumnach. Ich wielkość uzależniona jest od rozmiarów budynku, a funkcjonalność dostosowywana do indywidualnych potrzeb właścicieli. Prosta konstrukcja, wznoszona zwykle z drewna, betonu lub kamienia, może prezentować się naprawdę elegancko.

Z kolei nowoczesny ganek zostaje często połączony za pomocą tarasu lub balkonu z pomieszczeniami usytuowanymi na piętrze. Bazę wykonuje się wówczas z płyty żelbetowej lub betonowego stropu. Otwarty służy jako miejsce wypoczynku, zamknięty możne natomiast stać się składzikiem, przedłużeniem sypialni czy pokoju dziecka. W modernistycznych domach o prostej bryle ganki bywają także wsparte nie na dwóch, ale na jednej kolumnie i łączą się z garażem mieszczącym się we frontowej części budynku.

Dom z gankiem

fot. Dom z gankiem

A może projekt domu z werandą?

Weranda, podobnie jak ganek, to dobudowana do elewacji konstrukcja, pełniąca jednak przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Może zostać umiejscowiona od strony wejścia, ale także z tyłu, z boku bądź na piętrze domu i przyjmować formę otwartą lub zamkniętą.

Zamknięta służy często jako chłodniejszy pokój lub zimowy ogród, w którym przechowamy rośliny. Otwarta staje się natomiast idealnym miejscem do wspólnych spotkań lub letniego grillowania.

Bez względu na wybrane przez nas rozwiązanie, składa się ona zwykle z podłogi wykładanej płytkami ceramicznymi, kamieniem lub drewnem oraz zadaszenia. Możemy zdecydować się również na montaż przeszkolonych bądź wykończonych elementami ażurowymi ścian, które doskonale komponują się zarówno z tradycyjnymi budowlami z drewna, jak i bardziej nowoczesnymi bryłami.

fot. Wypoczynkowy dom z werandą

Dom z werandą lub nowoczesny ganek – jakie są ich zalety?

Nowoczesna weranda czy ganek przed domem wykończony z użyciem drewna lub  szkła budowlanego doskonale podkreśli unikalny charakter budynku, a także sprawi, że stanie się on bardziej otwarty na otoczenie, umożliwiając mieszkańcom stały kontakt z naturą. Konstrukcja, usytuowana najczęściej od frontu bądź w tylnej części domu stanowi swego rodzaju łącznik pomiędzy budowlą oraz otaczającym ją krajobrazem, może jednak spełniać także liczne funkcje użytkowe i rekreacyjne. Osłaniając nas przed słońcem czy deszczem, staje się idealną przestrzenią do relaksu oraz spędzania czasu w gronie najbliższych czy przyjaciół, a także pozwala na komfortowy wypoczynek na łonie natury.

Sending
Ocena artykułu
3 (1 głos)