Dom ze skalnym akcentem

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Słoneczna rezydencja czy swojski, góralski dom? Szeroki wybór materiałów przeznaczonych do wykonywania elewacji pozwala nadać niemal każdemu budynkowi zamierzony przez nas efekt stylizacyjny. Kamień dekoracyjny Relief® firmy Bruk-Bet® otwiera szerokie pole do popisu tym, którzy zechcą przemienić tradycyjnie wykończone ściany zewnętrzne w niepowtarzalną i gustowną elewację.

Oferta firmy Bruk-Bet® obejmuje całą gamę wyrobów przeznaczonych do wykonania kamiennych okładzin ściennych. Seria Relief® to przypominające naturalne płyty skalne kamienie dekoracyjne, które umożliwiają wykonanie elewacji w zamierzonym przez nas stylu, a tym samym – urozmaicają ją i wyróżniają na tle innych budynków. Produkty Relief® mogą przybierać różne formy – poczynając od struktur zbliżonych do ułożonych obok siebie kamieni, a na umieszczonych warstwowo płytach skalnych kończąc.

drzwi zewnętrzne

fot. drzwi zewnętrzne

Tendencje w użyciu kamienia elewacyjnego Relief® są różne – od krycia niewielkich powierzchni, np. w obszarze fundamentów lub dookoła okien aż po zdobienie nim całych ścian czy wykonanie przy jego użyciu kompletnej elewacji. W każdym z tych przypadków głównym kryterium doboru powinien być efekt, jaki chcemy osiągnąć. Wybierając więc rodzaj oraz miejsce kładzionego kamienia powinniśmy kierować się spójną koncepcją oraz – aby nie przesadzić – dobrym smakiem – mówi architekt Jakub Sławuski, projektant elewacji kamiennych w firmie należącej do Grupy Walor.

Skalne inspiracje
Ułożone obok siebie kamienie w kształcie łamanych okruchów skalnych to jedna z dróg do osiągnięcia ciekawego efektu wizualnego elewacji. Sposobem na jego uzyskanie jest zastosowanie kamienia CYKLOP® z serii Relief®. Tę tradycyjną formę krycia muru spotyka się dziś głównie w połączeniu z drewnem w regionach górskich. Wyraźnie widoczna warstwowa łupliwość pozwala stworzyć złudzenie naturalnej, spękanej skały. Efekt ten, ze względu na swą wyrazistą formę oraz zdecydowaną kolorystykę, nadaje się głównie do zaakcentowania niedużych powierzchni – np. otoczenia drzwi, okien lub przy styku ściany z podłożem, nadając w ten sposób budynkowi specyficznego górskiego klimatu. Surowa forma powstałej struktury będzie również dobrze prezentowała się w bardziej modernistycznych połączeniach – na nowoczesnych w kształcie budynkach, a także w połączeniu ze szkłem lub metalem.

W śródziemnomorskim klimacie

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Produktem, który doskonale nadaje się do krycia dużych powierzchni całych budynków jest kamień dekoracyjny CELTIC® z serii Relief®. Oferowany w formie płyt tworzy efekt muru warstwowego, układanego w stos – efekt ten można spotęgować poprzez nieregularne ułożenie pionowych łączeń poszczególnych elementów. Jasna, słoneczna barwa kamienia, do złudzenia przypominająca piaskowiec, nadaje budynkom ciepły klimat budownictwa z obszaru śródziemnomorskiego i charakterystyczną dla tego regionu lekkość. Struktura okładziny wykonanej z kamienia CELTIC® dobrze prezentuje się na dużych budynkach, mających kształt rezydencji – mniejsze obiekty może przytłoczyć swą reprezentatywnością.

Rodem z gór
Kamień elewacyjny TATRY® tworzy jeszcze inny, odmienny od poprzednich efekt. Nieregularne w kształcie kamienie o zróżnicowanym odcieniu układa się pojedynczo, warstwami, tworząc wyjątkowo naturalny w wyglądzie mur. Osiągnięty rezultat do złudzenia przypomina ściany zewnętrzne góralskich budynków, niegdyś w całości stawianych z drewna i łupanych skał. Dzięki temu kamień TATRY® będzie doskonałym rozwiązaniem dla domów z regionów wysoko położonych – pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych czy restauracji, a także budynków stylizowanych na wzór góralskich domostw. Zastosowany w domach jednorodzinnych pozwoli urozmaicić jednolitą elewację szczególnie wówczas, gdy położymy go w obszarze fundamentów lub fasadzie budynku.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)