Projekt domku dla dzieci – jak zrobić domek dla dzieci, który naprawdę zachwyci najmłodszych?

Drewniany domek dla dzieci - projekt

Budowa domku dla dzieci nie należy do najtrudniejszych zadań, choć może wymagać od nas nieco czasu i kreatywności. Z pewnością jednak uśmiech najmłodszych członków rodziny zrekompensuje włożony w tworzenie konstrukcji wysiłek. Nawet niewielka, lecz ciekawie wymyślona kryjówka w ogrodzie to dla naszych pociech doskonałe miejsce do rozwijającej wyobraźnię i sprawiającej mnóstwo frajdy zabawy, a także przechowywania dziecięcych skarbów. Podpowiadamy, jak zbudować domek dla dziecka, aby był on dla niego naprawdę atrakcyjny, a przede wszystkim bezpieczny i solidny

Budowa domku dla dzieci krok po kroku

Chcąc stworzyć dziecięce królestwo, warto wziąć pod uwagę, że nie tylko korzystanie z gotowej konstrukcji, ale i sama własnoręczna budowa domku dla dzieci może dostarczyć nam i naszym milusińskim mnóstwo frajdy. To w końcu doskonała sposobność do wspólnego spędzenia czasu oraz zdobycia nowych, cennych doświadczeń.  Wspólna, twórcza i kreatywna aktywność może okazać się doskonałym sposobem na rozwijające uatrakcyjnienie wakacyjnych zabaw. Oczywiście to, w jakie prace będziemy mogli włączyć dziecko, w dużym stopniu zależy od jego wieku i stopnia rozwoju. Ważne, aby wszystko przebiegło bezpiecznie oraz dostarczyło najmłodszemu mnóstwo radości.

Wybór materiału

Domki dla dzieci wykonuje się przeważnie z tworzywa sztucznego lub drewna. Te pierwsze tworzone są głównie z myślą o kilkulatkach. Kolorowe, często bajkowe stylizacje, doskonale pobudzają do twórczej zabawy i naprawdę zachwycają maluchy. Ich główne zalety to trwałość, a także łatwość utrzymania w czystości i przechowywania. Gotowy domek do samodzielnego złożenia bez trudu znajdziemy w sklepie lub zakupimy w sieci.  W razie potrzeby bardzo szybko możemy go z powrotem rozłożyć na części i łatwo przechować.

Drewniane konstrukcje również znajdziemy na rynku w formie gotowych elementów. Jeśli jednak dysponujemy nieco większą ilością wolnego czasu i mamy podstawowe umiejętności techniczne, możemy pokusić się o to, aby własnoręcznie wykonać drewniany domek dla dzieci. Projekt naprawdę nie musi być szczególnie skomplikowany.

Przeczytaj: Rudbekia
Projekt drewnianego domku dla dzieci

fot. Drewniany domek dla dzieci ze sklepu

Bez względu na to, czy kupimy gotową konstrukcję drewnianą w sklepie, czy wykonamy ją samodzielnie, musimy pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć ją przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych za pomocą lakieru lub bejcy Dzięki temu z pewnością posłuży naszym dzieciom przez następne kilka lat i, w przeciwieństwie do budowli wykonanej z plastiku, nie będzie wymagał składania oraz przechowywania po sezonie.

Domek z drewna dla dzieci – projekt

Domki ogrodowe dla dzieci bardzo często odzwierciedlają prawdziwe domy ze ścianami, dachem, drzwiami i oknami, a często nawet werandą. Niektóre modele posiadają dodatkowo konstrukcje, które kojarzą się nam się raczej z placem zabaw, takie jak zjeżdżalnia czy drabinki. Gotowe elementy do wykorzystania bez problemu można znaleźć w marketach budowlanych bądź ogrodniczych czy w sklepach internetowych. Własny projekt drewnianego domku dla dzieci daje nam dużą swobodę i dowolność. Musimy jednak mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny.

Gotowy domek ogrodowy dla dzieci najlepiej postawić na trawniku, w miejscu lekko zacienionym i bezpiecznym. Jego przyszłą lokalizację warto przemyśleć, zanim zaczniemy budowę.

Dach domku można wykonać z blachy lub drewna pokrytego papą. Do wzniesienia ścian przydadzą nam się z kolei drewniane deski, połączone na pióro i wpust. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą one bardziej bezpieczne w użytkowaniu i odporne, a także mniej namokną w czasie deszczu. Oczywiście projekt drewnianego domku dla dzieci musi uwzględniać również okna, przez które do jego wnętrza będzie wpadać światło dzienne.

Jak zrobić drewniany domek dla dzieci na drzewie?

Oglądając filmy dla dzieci bądź familijne często mamy okazję podziwiać najróżniejsze konstrukcje dziecięcych domków umieszczone na drzewie. Tu sprawa staje się jednak nieco bardziej skomplikowana z jednego bardzo prozaicznego powodu. Do budowy takiej konstrukcji potrzebne jest duże i rozłożyste drzewo o okazałych, a zarazem wytrzymałych konarach. Podczas pracy warto zadbać również o to, by zanadto nie uszkodzić rośliny.

Drewniany domek dla dzieci na drzewie

fot. Drewniany domek dla dzieci na drzewie

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby nie umieszczać konstrukcji zbyt wysoko oraz odpowiednio ją wzmocnić i zabezpieczyć. Odległość 1,5-2 metrów od ziemi zdecydowanie wystarczy. Dodatkowo, aby zapewnić pociechom bezpieczeństwo, na fragment gleby w obrębie domku można wysypać grubą warstwą kory bądź wiórów lub pokryć to miejsce gęstą murawą, która pomoże zamortyzować ewentualny upadek.  Należy także przemyśleć, w jaki sposób pociecha będzie mogła dostać się do swego królestwa. Najczęściej spotykane rozwiązanie to budowa prostej drabinki lub schodków.

Budowa domku dla dzieci to wysiłek warty zachodu

Niezależnie od tego, jaki kształt nadamy stworzonej przez nas konstrukcji oraz czy umieścimy ją na drzewie, czy postawimy na ziemi, z pewnością przyniesie ona naszym dzieciom wiele radości, a przede wszystkim stanie się miejscem, w którym będą one mogły schronić się przed całym światem i przenieść się w krainę wyobraźni i zabaw. Dużo łatwiej przekonamy je, aby zamiast spędzać czas przed telewizorem, wybrały wypoczynek na świeżym powietrzu.Opracowując projekt domku dla dzieci, pamiętajmy, że warto włączyć je w cały proces. W końcu tworzymy miejsce właśnie dla nich, przestrzeń zarówno do ukrycia skarbów, jak i zabawy w chowanego, gdzie to one ustalają reguły.

Sending
Ocena artykułu
1.44 (9 głosy)