Domki holenderskie

dom modułowy

fot. dom modułowy

Nieruchomości wakacyjne cieszą się rosnącą popularnością, także w Polsce. Całoroczne domki letniskowe są doskonałą bazą wypadową nie tylko w sezonie urlopów letnich. Można w nich spędzać weekendy ze znajomymi, święta i romantyczne wczasy we dwoje, korzystając z lokalnych atrakcji i uroku otaczającej przyrody.

Dla wielu osób posiadanie własnego domku sezonowego pozostanie na zawsze w sferze marzeń. Koszty kupna działki lub gotowego obiektu oraz utrzymania go często dorównują cenie budowy domu mieszkalnego. W tej sytuacji warto rozważyć kupno domu holenderskiego.

Dom na kółkach – czyli domek holenderski
Domki holenderskie to tak naprawdę domki angielskie. Ten typ budownictwa wymyślono w Wielkiej Brytanii, a nazewnictwo w Polsce przyjęło się dlatego, że domki sprowadzano głównie z Holandii.

W świetle obowiązującego prawa domki holenderskie należą do grona obiektów budowlanych przeznaczonych do czasowego użytkowania* w okresie krótszym niż ich trwałość techniczna. W grupie tej znajdują się między innymi: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe, powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy i obiekty kontenerowe. Domek holenderski, tak samo jak wymienione obiekty, nie jest na stałe związany z gruntem. Co więcej – jest mobilny jak przyczepy kempingowe, ale w odróżnieniu od nich oferuje pełny komfort mieszkalny. Wygląda jak klasyczny domek letniskowy o lekkiej konstrukcji drewnianej, tylko na kołach.

Większość domków holenderskich nie wymaga konstrukcji podbudowy, a posiada własne podpory dzięki czemu łatwiej je użytkować i przewozić z miejsca na miejsce. Należy wiedzieć, że często obiekty tego typu uznaje się za „barakowóz” i w świetle art. 3 ust. 5 Ustawy Prawo budowlane ustawienie go na działce podlega zgłoszeniu (art. 29 i 30 Ustawy Prawo budowlane).
Zamiar ustawienia domku holenderskiego na działce zgłasza się do właściwego urzędu co najmniej na 30 dni przed dokonaniem faktu. Jeśli w tym czasie właściwy organ nie odeśle pisma ze sprzeciwem można przystąpić do realizacji.
Użytkując tymczasowy obiekt budowlany taki jak domek holenderski, zgodnie z prawem należy go przenieść w inne miejsce przed upływem 120 dni lub rozebrać.

dom modułowy

fot. dom modułowy

Co zrobić aby móc korzystać z domku holenderskiego dłużej niż 120 dni w jednym miejscu?
Jeśli domek holenderski ma być eksploatowany stacjonarnie, czyli postawiony na stałe na działce, wówczas trzeba przejść pełną procedurę uzyskania pozwolenia na budowę. Informację o tym, czy takie pozwolenie jest w ogóle możliwe do uzyskania dla domków holenderskich na konkretnym obszarze zagospodarowania, warto zasięgnąć wcześniej w Urzędzie Gminy.


* art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)