Domowe skrzynki na listy

Skrzynki na listy

fot. Skrzynki na listy

Każdy lubi otrzymywać paczki, pakuneczki i listy. Wracając do domu po dniu wypełnionym obowiązkami z ciekawością zaglądamy do skrzynki na listy wypatrując kartek okazjonalnych i wieści od najbliższych.

Wybór dobrej skrzynki gwarantuje ochronę korespondencji przed warunkami atmosferycznymi i ciekawskimi. Dziś ów wybór ograniczony jest europejskimi normami.

Wielu właścicieli domków jednorodzinnych zakłada kolorowe, amerykańskie skrzynki na listy, stojące na oddzielnym słupku. Dla osób ceniących wygodę i wielofunkcyjność zaleca się skrzynkę pocztową połączoną z domofonem. Jest to przelotowa skrzynka na listy którą wmurowuje się w słupek ogrodzeniowy.

Od wejścia w życie ustawy o wymianie skrzynek na listy minęło ponad sześć lat. Dotąd administratorzy niektórych budynków nie zdążyli z wymianą olbrzymich ilości skrzynek lokatorskich. Kar nie ma ponieważ nie jest to ustawa restrykcyjna.

Przyczyną dla której euro skrzynka na listy została wprowadzona jest dostosowanie polskich standardów komunikacyjnych do europejskich. Istotne zmiany dotyczyły powiększenia dotychczasowych gabarytów skrzynki pocztowej i jej dostępności. Nowe skrzynki pocztowe mogą być obsługiwane przez dostarczycieli firm prywatnych (np. Inpost). Zmienił się też właściciel skrzynek z Poczty Polskiej na zarządcę lub właściciela prywatnego. Do tej pory prawo do otwarcia skrzynki miał pracownik Poczty Polskiej i właściciel. Teraz klucz do skrzynki ma tylko właściciel.

Przez ogólnodostępny charakter, unijne skrzynki pocztowe, nabrały „nowych zastosowań”. Wiele osób skarży się na obecność śmieci i niedopałków wśród korespondencji. Natomiast samą korespondencję można wyjąć bez klucza przez szerokie otwory.

Powyższe niedogodności powinny stać się impulsem dla firm produkujących skrzynki. Producenci powinni dążyć do unowocześnienia przepisowego modelu i zabezpieczenie przed wandalizmem.

Zobacz również: Ogródek w mieszkaniu

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o nowoczesnych skrzynkach pocztowych zapraszamy do lektury artykułu pt. Skrzynki na bardzo ważne listy

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)