Domowy wernisaż

Domowy wernisaż

fot. Domowy wernisaż

O tym, że diabeł tkwi w szczegółach wie chyba każda kobieta. Najpiękniejsza kreacja, przy źle dobranych dodatkach traci cały swój blask. Nie trudno też przeładować kompozycję zbyt bogatym uzupełnieniem, które odwraca od niej uwagę. Podobnie rzecz się ma przy wyborze obramowania obrazu, fotografii – sztuki naściennej. Rama powinna podkreślać piękno dekorowanego dzieła, tworząc z nim spójną całość. Niezależnie czy będzie to stare malowidło czy awangardowa fotografia.

Drewniane, zdobione ramy najlepiej współgrają z obrazami klasycznymi. W złotym stelażu dobrze wyglądają płótna przedstawiające martwą naturę, pejzaż lub portret. Takie obramowanie podnosi rangę malowidła. Zawieszony w centralnym punkcie pokoju, tak ozdobiony obraz nie wymaga sąsiedztwa.
Nowoczesne obrazy najlepiej prezentować w skromnych ramach. Bogate w kolory awangardowe dzieła wystarczy podkreślić cienką, ciemną obramówką. Chcąc uwydatnić wybrany akcent wystarczy wybrać zbliżoną do niego kolorystycznie ramę. Do minimalistycznych szkiców pasują natomiast osobliwe antyramy.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na styl i kolor ramy ale także na jej szerokość. Obramowanie powinno stanowić swoiste zamkniecie obrazu będące jego cichą, dopełniającą całości dekoracją. Nie powinno więc zbytnio „obciążać” eksponowanego dzieła.

W przypadku oprawiania fotografii ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Pomysłów na ekspozycję pamiątkowych fotografii jest wiele. Piękne zdjęcia wyglądają dobrze w każdych ramach.

Passe-partout samo w sobie jest sztuką. Ten sposób oprawiania ilustracji pozwala w niecodzienny sposób wyeksponować jej piękno. Oprawiane w ten sposób czarno-białe zdjęcia zyskują wyrazistego akcentu. Równie dobrze w papierowych ramkach prezentują się bogate w piękno przyrody kadry.

ramki

fot. ramki

Zobacz również: Prawdziwe królestwo malucha

Artystyczne zdjęcia naszego autorstwa o podobnej tematyce warto zestawiać ze sobą grupowo w celu stworzenia osobistej galerii. Najlepiej będą się prezentować w identycznych ramkach zawieszonych w uporządkowanym schemacie. Oryginalną galerię – naścienny album uzyskamy wykorzystując pamiątkowe zdjęcia rodzinne. Do takich kompozycji możemy użyć dowolnej ich ilości. Różne rozmiary fotografii wpływają dobrze na kompozycję całości, której celem jest stworzenie wrażenia artystycznego nieładu. Taka instalacja przykuwa wzrok i prowokuje pytania dzięki czemu wyeksponowane w ten sposób wspomnienia żyją. Kolorowe zdjęcia o zróżnicowanej tematyce będą wyglądać dobrze zarówno w antyramach jak i klasycznych drewnianych ramkach. Ciekawy efekty uzyskamy podklejając zdjęcia jednokolorowymi kartkami papieru i umieszczając je w rozmiarowo większych ramkach. Użycie tego samego tła pozwoli nam zachować wrażenie jednolitej, pozornie uporządkowanej całości.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)