Domy dla młodych?

budowa domu

fot. budowa domu

Podczas konferencji prasowej PO-PSL zaprezentowało wspólne stanowisko wobec szerszego dostępu do programu Mieszkanie dla młodych. Prawdopodobnie z dotacji będzie mogło skorzystać więcej osób zamieszkujących na terenach wiejskich.

Obie partie miały różne pomysły na program Mieszkanie dla Młodych. Na szczęście wypracowany kompromis, będący wynikiem obustronnych ustępstw. PSL zgodziło się zrezygnować z pomysłu objęcia programem całego rynku wtórnego, z PO udostępnić publiczną pomocy osobom budującym i nabywającym swoje pierwsze, nowe domy jednorodzinne.

Budujących domy muszą spełnić pewne warunki, np. pomoc nie obejmie budujących na własną rękę (systemem gospodarczym), muszą mieć odpowiedni wiek, a dom ma być ich pierwszą nieruchomością. Wówczas podlegać będzie możliwości zwrotu podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych. W tym miejscu należy przypomnieć, iż dla pozostałych osób ulga VAT zostanie zlikwidowana z końcem bieżącego roku. Z kolei osoby kupujące dom jednorodzinny zostaną objęte programem Mdm, ale pod warunkiem, że nieruchomość nie przekracza 100 mkw., a samą dopłatą będzie objęte tylko 50 mkw.

Nowe reguły dają szansę na lepszy start osobom z mniejszych ośrodków miejskich oraz wiejskich, które zgodnie ze wstępnymi założeniami nie miałyby szansy ubiegać się o wsparcie z programu Mdm. Na przeszkodzie stał im przede wszystkim brak oferty rynku pierwotnego, które spełniałyby ustalone założenia.

Wydaje się, iż to już ostateczny kształt programu „Mieszkanie dla młodych”. Posłowie chcieliby, żeby ustawa została uchwalona przez Sejm jeszcze w sierpniu.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)