Domy pod klucz

budowa domu

fot. budowa domu

Własny dom to marzenie wielu z nas. Pośród codziennych obowiązków i zajęć, dom poza miastem, oznacza spokój, ciszę oraz odpoczynek. Wiele trudności takich jak brak czasu czy kłopoty w uzyskaniu kredytu, sprawiają, że marzenie to często odchodzi w niepamięć.

Jednak nie wszystko stracone. Coraz większe grono zwolenników zyskują domy budowane pod klucz. Jest to doskonałe rozwiązanie, szczególnie dla tych osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na częste wizyty na budowie. Takie domy „z paczki” stawiane są bardzo szybko. Dom w stanie surowym zamkniętym może być gotowy już nawet po 20 dniach, natomiast gotowy, w stanie deweloperskim po ok. 5 miesiącach. Montaż ścian, podłóg oraz dachu trwa zaledwie kilka dni. Prace wykończeniowe odbywają się w już zamkniętych pomieszczeniach, dlatego nie grozi nam przerwanie prac ze względu na złą pogodę.
Domy pod klucz to inaczej gotowe domy, które budowane są przy wykorzystaniu różnych technologii. Do najczęściej spotykanych tego typu konstrukcji należą domy szkieletowe, domy drewniane z bali oraz domy z prefabrykatów.

Domy szkieletowe – tzw. kanadyjskie, to budynki, których konstrukcją jest drewniany szkielet. Budowa takiego domu wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy montażowej. Podczas wznoszenia domu najpierw stawiany jest drewniany szkielet składający się z pionowych słupów, które od góry zamykane są oczepem, a od dołu podwaliną. Pomiędzy nimi znajdują się otwory okienne i drzwiowe. Między elementami nośnymi, umieszczany jest materiał termoizolacyjny oraz folia.
Okładzinę ścian wewnętrznych stanowią przeważnie płyty gipsowo-kartonowe, natomiast elewacja zwykle wykonana jest z szalówek, płytek elewacyjnych lub sidingu.

Przeczytaj również: Jak nie sprzedać mieszkania?

O domach szkieletowych dowiesz się więcej z artykułu: Domy szkieletowe kanadyjskie i szwedzkie

Domy z bali – mogą być układane jeden na drugim, łączone na pióro i wpust. Można także początkowo postawić drewniane słupy pomiędzy, które montuje się poziome bale. Słupy w tym przypadku montowane są także przy oknach i drzwiach.
Domy z bali ocieplane są zazwyczaj wełną mineralną, układaną od wewnątrz i zabezpieczaną folią paroizolacyjną. Wnętrze może być wykończone płytami kartonowo-gipsowymi, boazerią lub drugą warstwą bali.

O domach z bali dowiesz się więcej z artykułu: Tradycyjne domy z bali drewnianych

Domy z prefabrykatów – budowane są w bardzo szybkim tempie. Poszczególne elementy domu w formie gotowych modułów przygotowywane są w halach produkcyjnych i montażowych. Decydując się na tę technologię mamy do wyboru:
prefabrykację otwartą, która obejmuje montowanie w fabryce konstrukcji ścian wraz z pokryciem ich płytami poszycia, bez wypełnienia ścian izolacją cieplną lub prefabrykację zamkniętą, która polega na wykończeniu ściany w całości – od wewnątrz płytą kartonowo-gipsową, a od zewnątrz warstwą elewacyjną.
W prefabrykatach ściennych montowana jest jeszcze w fabryce także stolarka okienna, drzwiowa oraz wszystkie niezbędne instalacje. Więźba dachowa dostosowywana jest do pokrycia dachowego i montowana jest już bezpośrednio na budowie.

Zobacz również: Awangarda we własnym M

Decydując się na technologię budowy tego rodzaju dom, warto wcześniej zapoznać się zarówno z zaletami jak i wadami każdej z przedstawionych wyżej konstrukcji. Oczywiście powinniśmy także porównać ceny oraz zapoznać się z opiniami fachowców, którzy specjalizują się w montażu różnego rodzaju domów pod klucz. Po zebraniu wszystkich informacji, wybierzmy najbardziej odpowiednią technologię do wybudowania naszego wymarzonego domu. Nie zapominajmy jednak o tym, że każdą nawet najlepiej przygotowaną inwestycję można zepsuć poprzez nieprawidłowe wykonawstwo. Dlatego bardzo ważne jest by ekipa, którą zatrudniamy do budowy domu, specjalizowała się w wybranej przez nas technologii.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)