Domy w technologii skandynawskiej

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Firma Tektum Sp. z o.o. rozpoczęła na Dolnym Śląsku realizację dwóch inwestycji w nowej i wciąż mało znanej w naszym kraju technologii skandynawskiej. Dzięki niej budowa wymarzonego domu może trwać jedynie trzy miesiące.

Dolnośląskie domy w skandynawskim stylu
W miejscowości Sichów (gmina Męcinka), w otulinie parku krajobrazowego, powstanie kameralne osiedle pięciu domów jednorodzinnych. Niemal w tym samym czasie Tektum rozpocznie również budowę dwóch „skandynawskich” bliźniaków na Bielanach Wrocławskich.
– Domy szkieletowe powstają w oparciu o gotowe, przygotowane wcześniej moduły – wyjaśnia Sylwester Jankowski Prezes Zarządu z firmy Tektum – Takie rozwiązanie pozwala znacząco skrócić czas realizacji inwestycji, a przy tym jest znacznie tańsze. Koszt budowy domu zaczyna się już od 1700 zł za m2. Co ważne, można go w przyszłości równie szybko i sprawnie rozbudować lub zmodyfikować.

Atutem tego typu budownictwa jest również bardzo wysoki współczynnik energooszczędności wynoszący 0,17 KW/m2, czyli prawie o połowę mniej niż w przypadku tradycyjnych technologii. A to z kolei przekłada się na znacznie niższe koszty utrzymania i eksploatacji. Domy skandynawskie są przy tym niezwykle wytrzymałe i trwałe – można w nich mieszkać nawet przez 300 lat. Podobna technologia stosowana jest z powodzeniem m.in. w Szwecji i Norwegii. Wykorzystuje się ją nie tylko do budowy domów, ale także szkół, przedszkoli oraz nawet wysokich budynków mieszkalnych. Wszystko wskazuje na to, że skandynawski styl wkracza także do Polski.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)