Domy z podpiwniczeniem – wady i zalety

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy budowy domu z podpiwniczeniem przedstawiają argumenty, którym trudno odmówić słuszności. Jedni mówią o wysokich kosztach budowy, drudzy o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni użytkowej. Czym różnią się od siebie projekty domów z piwnicą i bez piwnicy i na który się zdecydować?

Przeczytaj: Pokrycie dachu

Zacznijmy od oceny i zasadności wyboru domów bez piwnicy. Co przemawia za ich wznoszeniem i dlaczego właściciele rezygnują z ujęcia dodatkowej powierzchni w planie architektonicznym?

Przeciwnicy budowy domu z piwnicą jako jedną z głównych wad wymieniają wysokie koszty realizacji inwestycji. Opłaty za podpiwniczenie budynku wiążą się, m.in. z koniecznością powiększenia ścian fundamentowych, montażem stropu, drzwi wejściowych oraz schodów, a także dodatkowej instalacji elektrycznej.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Czy w związku z tym warto budować piwnicę? Współczesne rozwiązania inżynieryjne pokazują, że można podnieść funkcjonalność domu na wiele innych sposobów. Wystarczy skorzystać z systemu grzewczego, niewymagającego palenia węglem, a pomieszczenia gospodarcze zlokalizować na poziomie parteru. Rezygnacja z piwnicy pozwala także na uniknięcie kłopotów z okresowym zalewaniem jej powierzchni oraz oszczędności, związane z naprawą wadliwych instalacji przeciwwilgociowych.

A jak domy z piwnicą widzą ich zwolennicy?
W ich przypadku największym argumentem, przemawiającym za budową jest zwiększenie powierzchni domu, nawet wówczas, gdy wiąże się to z dodatkową opłatą za projekt i jego realizację. W praktyce bowiem koszt całej inwestycji zwiększa się maksymalnie o 10-15%, a plusy widoczne są gołym okiem. I nie chodzi tu tylko o pozyskanie pomieszczeń gospodarczych (np. kotłownia, spiżarnia), ale możliwość stałego dostępu do instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych, które można ukryć poza strefą dzienną budynku. Projekty domów z podpiwniczeniem pozwalają także na zwiększenie skuteczności wentylacji pomieszczeń, co chroni właściciela przed ich zawilgoceniem i koniecznością zwiększonego zapotrzebowania na ciepło.

piwnica

fot. piwnica

Tym samym można zapobiegać powstawaniu szkodliwych dla zdrowia grzybów, których usunięcie wymaga wielu specjalistycznych zabiegów. Budowa piwnicy to również forma zabezpieczenia budynku przed przemarzaniem oraz poprawa funkcjonalności przyszłego systemu grzewczego. Projekt domu z podpiwniczeniem ma jeszcze jedną zaletę, polegającą na wygospodarowaniu dodatkowego zaplecza, w postaci miejsca rekreacyjnego (sauna, siłownia) czy hobbystycznego, np. kącik dla majsterkowiczów. Przestrzeń oddzielona od codziennie użytkowanej pozwala jej właścicielom na chwilę relaksu i ćwiczeń, bez konieczności wychodzenia z domu.

Wybór właściwego projektu zależy, w największej mierze, od indywidualnych preferencji inwestorów oraz możliwości zagospodarowania działki. Okazuje się bowiem, że na luksus posiadania piwnicy nie każdy może sobie pozwolić. Dlaczego? Wiąże się to przede wszystkim z poziomem wód gruntowych, które mogą przedostawać się na jej powierzchnię, powodując poważne szkody. Co prawda, można zastosować dodatkowe instalacje przeciwwodne, ale nawet one mogą nie uchronić nas przed zalaniem lub wilgocią. Ponadto domy z podpiwniczeniem, budowane w niesprzyjających warunkach powiększają znacznie koszt całej inwestycji. W związku z tym ich ujęcie w projekcie ma swoje uzasadnienie tylko w przypadku bardzo małych działek, których właściciele zmuszeni są do zwiększenia powierzchni domu, a nie mogą jej osiągnąć w inny sposób.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)