Domy z tarasem

Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek

fot. Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek

Nowoczesne projekty domów z tarasem pokazują jak efektywnie korzystać z elementów architektury przydomowej i cieszyć się z uroków okolicznego krajobrazu oraz poprawy funkcjonalności całego budynku.

Przeczytaj również: Sprytny podjazd dla samochodu

Domy z tarasem nie należą współcześnie do rzadkości, a na ich budowę decyduje się coraz większa liczba inwestorów. Nie tylko z uwagi na chęć bliskiego kontaktu z naturą, ale możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Perspektywa wspólnych zabaw, letniego grillowania i odpoczynku z filiżanką kawy skłania do wyboru projektów domu, w których taras staje się centrum rekreacji przyszłych mieszkańców.

taras

Zobacz również: Ogrody na dachach

fot. taras

Budowa tarasu powinna być jednak starannie przemyślana. W celu uzyskania jak najlepszego efektu nie można zapominać o przyszłej funkcjonalności konstrukcji oraz estetycznych detalach. W tworzeniu współczesnych tarasów liczą się: forma, wymiar oraz elementy wykończeniowe. I nie chodzi tu o wyrafinowane aranżacje, bo tarasy stawia się zwykle na planie prostokąta, ale o rodzaj materiałów budowlanych, przyszłe oświetlenie i szczegóły, które podkreślą jego oryginalny charakter.

Surowce najczęściej wykorzystywane do konstrukcji podłoża tarasów to, m.in.: deski drewniane, kamień, kostki brukowe, płytki lub beton. Wybór odpowiedniej technologii zależy od gustów przyszłego inwestora oraz stylu, w jakim zostanie wybudowany taras. Najbardziej odporne na warunki atmosferyczne są deski egzotyczne, które nie wymagają częstej konserwacji i długo zachowują swoje właściwości użytkowe. Najpopularniejsze, natomiast, są płytki ceramiczne, odznaczające się niskim poziomem ścieralności i dostępne w rozmaitych wzorach. W tym przypadku warto jednak sprawdzić właściwości antypoślizgowe materiału, co ma swoje zastosowanie, szczególnie późną jesienią i zimą, kiedy wzrasta poziom opadów i spada temperatura.

Deski tarasowe iDECK z Modrzewia Syberyjskiego w rustykalnej aranżacji tarasu.

fot. Deski tarasowe iDECK z Modrzewia Syberyjskiego w rustykalnej aranżacji tarasu.

Dom z tarasem to także dom otwarty na otoczenie, dlatego jego powierzchnia użytkowa przyjmuje coraz większe rozmiary. Dzięki temu staje się on przedłużeniem salonu, dużym domkiem letniskowym lub stanowi integralną część ogrodu. W tak zaprojektowanym wnętrzu można ustawić duży stół z krzesłami, zamontować grilla lub stworzyć stanowisko do gier i zabaw. W sezonie letnim, natomiast, ustawić leżaki i organizować tematyczne przyjęcia, np. wieczór hawajski, podczas którego zawiesimy kwiaty na stropie tarasu, a na podłodze wysypiemy piasek.

Nowoczesny projekt domu z tarasem przewiduje także jego zadaszenie, co pozwala na wzrost funkcjonalności wnętrza, także poza sezonem letnim. Odpowiednie oświetlenie i ogrzanie tarasu umożliwia mieszkańcom korzystanie z jego przestrzeni w trakcie chłodnych wieczorów i pomimo deszczu. W tym celu często wbudowuje się kominek przy jednej ze ścian budynku, który wpływa na poprawę komfortu użytkowania tarasu oraz pomaga w tworzeniu wyjątkowego nastroju.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Właściciele dużych działek coraz częściej decydują się także na domy z tarasami, co zwiększa ich kreatywność w zakresie aranżacji wnętrz. Budowa dwóch tarasów ma olbrzymie zalety, pozwalające, m.in. na jednoczesne użycie tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań. Dzięki temu można cieszyć się urokami tarasów parterowych i tych, umieszczanych na wyższych kondygnacjach budynku. Części zlokalizowane na piętrze lub poddaszu stają się doskonałym miejscem wypoczynkowym, z którego można podziwiać okoliczne widoki i latem relaksować się na leżakach. Domy parterowe z tarasem na dachu lub nad garażem można, natomiast, zaadaptować jako zielony ogród, na którym zasadzimy kwiaty oraz zasiejemy trawnik. Gustownie urządzony, stanie się wyjątkowym miejscem, otoczonym roślinnością i harmonizującym z krajobrazem.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)