Domy z wizją

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”.

Blisko natury
Wizją Franka Lloyda Wrighta w 1935 roku był dom nad wodospadem (Fallingwater). Tą niezwykłą realizację można podziwiać 50 mil od Pittsburga w stanie Pensylwania.
Dom Wrighta jest doskonałym przykładem wkomponowania architektury w środowisko naturalne. Bryła wtapia się dyskretnie w skalistą scenerię nad wodospadem, tworząc harmonijną całość. Wypływający od spodu wodospad podkreśla jedność obiektu z otoczeniem.

W ciągłym ruchu
Innym przykładem nietypowej architektury są domy ruchome: domy na wodzie lub architektura podążająca za słońcem.
Villa Girasole, zlokalizowana w Marcellise niedaleko Werony to dom podążający za słońcem. Pomysłodawcą i inwestorem przedsięwzięcia jest inżynier Angelo Invernizzi. Realizacja przywodzi na myśl latarnię morską. Okrągła klatka schodowa, dwukrotnie wyższa od części mieszkalnej, została połączona z prostopadłymi panelami aluminiowymi. Dach został zastąpiony przez gigantyczny taras widokowy.
Cała konstrukcja obraca się wokół własnej osi w ślad za promieniami słonecznymi.

Domy wyrastające z ziemi
Wznoszenie domów z worków ziemi ma swój początek setki lat temu. Innowacyjność metody polega na zastosowaniu odpowiednich worków, wypełnienia i wykończenia. Pionierem tej technologi stał się Kelly Hart, który wspólnie z żoną zbudował dom w górach w Colorado przy użyciu worków z piaskiem. Pierwsza próba nie powiodła się. Piasek był zbyt luźnym materiałem więc ściany rozsypały się. Przy drugiej próbie materiałem wypełniającym były pokruszone skały wulkaniczne. Ciekawostką jest stabilność konstrukcji, która nie stoi na podstawie fundamentowej.

Dom zbudowany z worków z piaskiem można oglądać także w Polsce. Powstał w Warszawie w 2004 r. jako przykład niedrogiego, ekologicznego budownictwa.

Pod ziemią
Earth House to podziemny, weekendowy dom architekta Byoung Soo Cho w Korei Południowej. Idea ziemianki, tak jak domów z piasku czy lepianek, ma długą historię. Mieszkańcy zimnej Islandii wiedzą doskonale, że domy budowane pod ziemią najlepiej utrzymują stałą temperaturę. Budynek jest pawie niezauważalny, ponieważ nie wystaje ponad poziom gruntu. Użyte materiały budowlane nadają całości przedsięwzięcia ascetyczny charakter. Elementy widoczne z zewnątrz to beton i drewno. Brak okien rekompensuje szczelina w dachu, która doświetla nawet najdalej położone od patia pomieszczenia.

Stodoła a'la loft
Na pięknej działce, w sercu malowniczej, warmińskiej przyrody powstał wspaniały dom. Na pierwszy rzut oka przypomina jedną z lokalnych stodół z czerwonej cegły o harmonijnych proporcjach. Dopiero z bliska da się zauważyć innowacyjność realizacji i jej prawdziwą funkcję. Właścicielom domu zależało na wtopieniu architektury w istniejący krajobraz. Bryła to synteza stodoły, kuźni i obory, natomiast wnętrze jest bardzo nowoczesne, utrzymane w klimacie współczesnych loftów.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Budownictwo w Polsce coraz odważniej otwiera się na innowacje i współczesne trendy architektoniczne. Dzięki zaawansowanej technologii, architektów ogranicza jedynie wyobraźnia. Wśród ciekawych pomysłów na dom można podziwiać odważne realizacje Roberta Koniecznego jak: „dom bezpieczny” , „dom z kapsułą”, „Dom OUTrialny”, „Dom Aatrialny” czy „Indywidualny Dom TypOwy”.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)