Dracena

dracena

fot. dracena

Dracena, zwana także smokowcem, jest rośliną, która w naturalnym środowisku rośnie min. w Ameryce Środkowej. W naturalnym środowisku występuje ok. 4 gatunków tej rośliny. Natomiast w naszych warunkach jest to roślina typowo domowa, która jest łatwa w uprawie. Draceny posiadają dekoracyjne, zielone lub wielobarwne liście. Przy odpowiednich warunkach, osobniki dorosłe mogą zakwitnąć. Kwiaty są białe lub kremowo-białe, o charakterystycznym słodkim zapachu. Aby nasza roślina w warunkach domowych zakwitła, należy ją troskliwie i bardzo długo pielęgnować.

Przeczytaj: Radosne chryzantemy

Draceny lubiane są przede wszystkim ze względu na ciekawe liście, które są dekoracyjne przez cały rok. Mając tą piękną roślinę w domu, warto zapewnić jej jasne miejsce, ale nie bezpośrednio narażone na promienie słoneczne. Kwiaty te lubią dość wysokie temperatury przez cały rok. W okresie zimowym nie powinny one spaść poniżej 18 stopni C. Latem roślinę należy podlewać tak, by ziemia w doniczce była cały czas wilgotna. Natomiast w okresie zimowym należy ją podlewać tylko wtedy, gdy podłoże jest wyraźnie suche.

Draceny lubią żyzne, niezbyt ciężkie i przepuszczalne podłoże. Na dnie doniczki powinna znajdować się warstwa drenażowa, ponieważ kwiaty te źle znoszą nadmiar wody. Co dwa lub trzy lata roślinę należy przesadzić. Stosunkowo popularne jest stosowanie specjalnych odżywek przeznaczone dla dracen.

Zobacz również: Cebulki sadzone jesienią
drzewo

fot. drzewo

Pośród wielu odmian draceny do najpopularniejszych zaliczamy:
– Dracenę Deremańską – roślina pochodzi z Afryki. W naturalnych warunkach dorasta nawet do pięciu metrów wysokości. Liście mogą osiągnąć długość 50 cm,
– Dracenę Wonną – także pochodzi z terenów Afryki. Osiąga do 6 metrów wysokości. W warunkach naturalnych starsze okazy, co roku kwitną,
– Dracenę Smoczą – pochodzi z Wysp Kanaryjskich. W warunkach naturalnych potrafi osiągnąć nawet 10 metrów wysokości,
– Dracenę Reflexa – porasta tereny Madagaskaru, Indii, Mauritiusa i potrafi urosnąć nawet do pięciu metrów wysokości,
-Dracenę Obrzeżoną – pochodzi z Madagaskaru. Liście tej odmiany są paskowane i wąskie. Roślina może osiągnąć nawet do 5 metrów wysokości.

Dracenę bardzo łatwo przelać. Wtedy to korzeń rośliny zaczyna gnić, a liście opadają. Z kolei, jeżeli liście draceny pokryte są szarym nalotem, wtedy będziemy musieli opryskać środkiem chemicznym, ponieważ roślinę zaatakowała choroba grzybicza.

Gdy na liściach zauważymy brunatne owady, przypominające tarcze, oznaczać to będzie, że naszą roślinkę zaatakowały tarczniki. Pojawiają się one na spodzie liści oraz na łodydze. Najlepiej usunąć je wacikiem namoczonym wodą z mydłem.
Nie należy martwić się natomiast, gdy końcówki liści naszej draceny zaczną żółknąć, ponieważ jest to rzecz normalna i nie można na to nic zaradzić. Gdy całe liście zaczną zasychać to znaczy, że roślinę należy podlać.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)