Drewniane drzwi w nowoczesnych budynkach

drzwi zewnętrzne

fot. drzwi zewnętrzne

Jednymi z najbardziej szlachetnych i solidnych drzwi uważa się te wykonane z drewna. Wykonane z naturalnego surowca skrzydła chętnie wykorzystywane są w budynkach zarówno tradycyjnych w formie, jak i tych modernistycznych.

Dla wielu osób drzwi drewniane są synonimem szyku i klasycznego stylu. Dzięki nowoczesnym detalom i ekskluzywnej kolorystyce istnieje możliwość wykorzystania ich także w budynkach utrzymanych w bardziej nowoczesnym stylu. Interesujący efekt aranżacyjny można uzyskać łącząc drewno ze szkłem lub metalem. Porad z zakresu doboru drewnianych drzwi do nowoczesnych budynków udziela ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL oraz architekt.

Dlaczego drewno?

Przeczytaj również: Sypialnia w kolorach jesieni
drzwi zewnętrzne

fot. drzwi zewnętrzne

Drewno to naturalny, ekologiczny materiał, którego liczne zalety wpływają na wysoką jakość wykonanych z niego drzwi. Drzwi drewniane odznaczają się wyjątkową trwałością. Wybierając je, zyskujemy gwarancję wieloletniej stabilności ich kształtu i wyglądu. Wynika to z właściwości drewna – jego sprężystości, wytrzymałości mechanicznej oraz dobrej odporności na różnice temperatur czy wilgotności otoczenia – mówi Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. Drewniane drzwi łatwo się konserwują, maluje, a także uzupełnia ubytki. Największym zainteresowaniem cieszą się te wykonane z litego drewna, przy produkcji których powstają niewielkie ilości odpadów.

Nowoczesny czyli ciepły
Dominującym trendem występującym w budownictwie mieszkaniowym jest utrzymanie jak największej ciepłoty domu. Jest to związane z racjonalnym korzystaniem z zasobów energetycznych oraz z ograniczeniem kosztów przeznaczonych na ogrzewanie budynków. W związku z tym wszystkie elementy konstrukcji budowlanych, w tym stolarka otworowa, muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące termoizolacyjności.

drzwi zewnętrzne

fot. drzwi zewnętrzne

Coraz więcej osób budujących domy dąży do tego, aby niemal każdy element budynku spełniał wymogi energooszczędności. Dla wielu budujących dużym zaskoczeniem jest fakt, iż drewniane drzwi cechują doskonałe parametry termoizolacyjności, które spełniają normy energooszczędności. Najcieplejsze są zdecydowanie drzwi sosnowe – wśród modeli skrzydeł drzwiowych dostępnych w Kolekcji Arktycznej firmy CAL odnaleźć można takie, które z powodzeniem montować można nie tylko w przypadku domów energooszczędnych, ale nawet pasywnych – mówi ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.

Jakie detale?
Przy projektowaniu budynków konsekwencja powinna być podstawą. Kiedy architekt decyduje się na minimalistyczną w formie bryłę, to takie też dobiera do niej detale. Jeżeli w widocznych miejscach elewacji dominuje konkretny motyw, np. owal czy koło, dobrym rozwiązaniem będzie powtórzenie go w kształcie drzwi czy okien. Przy wyborze drzwi drewnianych warto ponadto zastosować drewnianą stolarkę okienną, najlepiej w takim samym albo podobnym kolorze – mówi Anna Tarłowska, architekt z Warszawy. Prosta forma budynków nie determinuje jednak konieczności doboru drzwi całkowicie pozbawionych elementów dekoracyjnych. – Wśród modnych detali stolarki drzwiowej na szczególną uwagę zasługują przeszklenia oraz stalowe aplikacje. Ich proste, geometryczne kształty świetnie komponują się z modernistycznymi obiektami, a jednocześnie nadają budynkom wyjątkową klasę – mówi Anna Tarłowska.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)