Drewniane kompozyty

deski

fot. deski

Współczesne trendy w architekturze krajobrazu to przede wszystkim roślinność o nieukształtowanej przez człowieka formie, przestrzeń i naturalne materiały. Głównym elementem ogrodowej architektury jest taras – miejsce przyjacielskich spotkań i odpoczynku. Wykorzystywany jest od wiosny do jesieni, dzięki czemu pełni funkcję otwartego salonu. Warto zadbać o trwały materiał na taras, który będzie służyć przez wiele sezonów.

Tarasy z drewna wyglądają bardzo ładnie i dostojnie, jednak jest to materiał, który wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, by mógł długo cieszyć oczy naturalnym pięknem i kolorem. Rozwiązaniem, które stanowi alternatywę dla naturalnego drewna, są deski kompozytowe.

deski tarasowe

Przeczytaj: Ogrodowa ścieżka

fot. deski tarasowe

Drewniane kompozyty to mieszanka naturalnej mączki drzewnej i tworzyw sztucznych. Zawartość drewna w deskach tarasowych wynosi 50-70 %. Taki materiał w dotyku przypomina drewno a dzięki sztucznym dodatkom jest trwały, odporny na wilgoć i działanie promieni słonecznych. W wyglądzie drewniany kompozyt różni się od naturalnego drewna tym, że nie posiada sęków, jest idealnie prosty a także posiada równomierne wybarwienie. Zaletą kompozytów jest ponadto specjalny system montażu, bez użycia gwoździ i śrub.

Zalety desek kompozytowych
Taras z kompozytu drewnianego można ułożyć szybko i bez problemów. Materiał ten jest wykańczany w taki sposób, aby był od razu gotowy do montażu. Wystarczy przyciąć deskę kompozytową na odpowiednią długość a następnie umieścić na legarach kompozytowych za pomocą specjalnych klipsów ze stali. Następnie końcówki desek należy zabezpieczyć specjalnymi maskownicami.
Atutem desek kompozytowych jest także ich powierzchnia, która jest antypoślizgowa, nawet gdy zostanie zmoczona. Ponadto powierzchnia desek zawsze będzie gładka i nigdy nie pojawią się drzazgi.

meble ogrodowe

Przeczytaj również: Ogrodzenie na lata

fot. meble ogrodowe

Deski kompozytowe pomimo braku konserwacji i odpowiedniego zabezpieczania materiału są także odporne na wodę, ścieranie, promienie UV, środki chemiczne a także insekty. Istotny jest fakt, że nie wypaczają się, nie pękają ani nie próchnieją. Ponadto wielu producentów desek kompozytowych daje 25 lat gwarancji.

Tarasy kompozytowe poza licznymi zaletami użytkowymi są także atrakcyjne ze względu na swoją kolorystykę. Materiał ten oferowany jest w szerokiej gamie kolorów – od ciemnych aż po bardzo jasne odcienie. Można także znaleźć deski barwione na szaro, grafitowo lub czarno. Warto jednak pamiętać, że mogą się one różnić odcieniem i wybarwieniem pomiędzy różnymi partiami produkcji.

ogrodzenie

fot. ogrodzenie

Wady desek z kompozytu
Deski te, ze względu na domieszkę tworzyw sztucznych, nigdy nie będą wyglądać tak, jak produkt naturalny. Miłośnicy drewna przed zakupem powinni wcześniej obejrzeć próbki materiału zanim zdecydują się na zainwestowanie w drewno kompozytowe.

Ponadto kompozyt nie jest odporny na działanie gorącego tłuszczu, dlatego osoby lubiące grillować na tarasie,powinny zachować szczególną ostrożność. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)