Drewniane tarasy

taras

fot. taras

Dom z tarasem i ogrodem to marzenie wielu. Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu w letnie popołudnie, bez konieczności wyjazdu poza miasto jest nieoceniona.

Taras drewniany stanowi łącznik między salonem a ogrodem. Jednak coraz częściej wyjście na taras możliwe jest także z innych pomieszczeń, jak np. z sypialni. Niezależnie od tego, czy projekt przewiduje zadaszenie tarasu czy nie, materiały do jego budowy powinny spełniać szereg warunków tak, by można było z niego korzystać przez wiele lat.

Deska tarasowa
Stojąc przed wyborem zakupu deski tarasowej, warto mieć na uwadze fakt, że podłoga powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale także być trwała i odporna na działanie różnych warunków atmosferycznych. Jakie więc wybrać deski?

taras

fot. taras

Drewno egzotyczne
Deski z egzotycznych gatunków drewna, takich jak tatajuba, bangkirai, massaranduby czy ipe są bardzo wytrzymałym materiałem, jednak znacznie droższym od drewna krajowego. Drzewa rosnące w krajach tropikalnych są „przyzwyczajone” do ekstremalnych opadów deszczu oraz wysokich temperatur. Dodatkowo tego rodzaju drewno zawiera związki grzybobójcze i bakteriobójcze oraz naturalne impregnujące substancje oleiste, dzięki którym materiał prawie w ogóle nie wymaga konserwacji.

Deski drewniane
Tarasy drewniane wykonane z tego rodzaju desek posiadają w sobie wiele uroku. Niestety są nieco kłopotliwe w utrzymaniu, ponieważ wymagają stałej pielęgnacji i usuwania zanieczyszczeń takich jak piasek, liście i błoto. Decydując się na ten rodzaj desek, warto wybrać twarde drewno, jak buk czy dąb. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na sposób ryflowania, czyli żłobienia w desce rowków odprowadzających wodę. Dobrze jest wiedzieć, że deski ryflowane dwustronnie lepiej odprowadzają wilgoć. Jeżeli drewniany taras ma służyć przez lata, należy pamiętać o jego regularnym konserwowaniu i impregnowaniu.

taras

fot. taras

Deski kompozytowe
Od desek drewnianych znacznie trwalsze są deski kompozytowe, które wykonane są z mączki drzewnej i tworzyw sztucznych. Wyglądem przypominają naturalne drewno, jednak są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, nie blakną pod wpływem słońca i nie nasiąkają wodą. Nie wymagają także impregnowania oraz są odporne na pleśń, grzyby i szkodniki. Warto kupować deski o ryflowanej powierzchni, ponieważ nie tylko woda jest lepiej odprowadzana, ale ich powierzchnia jest mniej śliska.

Jak zbudować taras drewniany?
Wszelkie prace należy rozpocząć od wykonania projektu, czyli zaplanowania kształtu oraz wymiarów przyszłego tarasu. Można to zrobić samemu lub zdać się na firmę budującą tarasy.

Warto wiedzieć, że samodzielne postawienie tarasu jest skomplikowane, wymaga wiele czasu i uwagi.

deski tarasowe

fot. deski tarasowe

Przed rozpoczęciem układania desek, należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono stabilne, twarde i wyrównane. Jeśli taras układany jest z drewna egzotycznego, podłoże powinno być przesiąkające. Jeśli taras układany jest na betonowej wylewce, należy zadbać o minimum dwuprocentowy spadek, który umożliwi odpływ wody.

Taras układany bezpośrednio na ziemi powinien mieć wcześniej przygotowany podkład z mieszaniny piasku i żwiru usypanego na włókninie, która ochroni przed wzrostem chwastów.

Układając legary, czyli drewniane deski, na których kładziona jest podłoga warto pamiętać, że przy montażu na podłożu nieprzesiąkającym trzeba zapewnić odpływ wody spomiędzy nich. Pod legary należy zatem podłożyć gumowe podkładki. Jeśli spodnia konstrukcja ma opierać się na betonowych klockach lub podkładkach, powinny one zostać rozstawione w odstępach odpowiadających rozstawieniu legarów.

taras

fot. taras

Podczas budowania tarasu należy stosować legary najlepiej wykonane z tego samego drewna co deski. Nie warto inwestować w tanie legary sosnowe, ponieważ ten gatunek ma niską gęstość, a to może prowadzić do wyrwania wkrętów z konstrukcji z powodu naprężeń, powstających pod wpływem wilgoci, gdy drewno zmienia swoją objętość.

Gdy konstrukcja podtrzymująca jest gotowa, można kłaść deski. Odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 5-10 mm. Warto o tym pamiętać, ponieważ drewno w deszczowe dni ulega naturalnemu rozszerzeniu, a w słoneczne wysychaniu. Jeśli odległości nie zostaną zachowane, gdy drewno zwiększy swoją objętość, podłoga może się wybrzuszyć.

Deski można mocować przy użyciu stalowych śrub, najlepiej wykonanych ze stali nierdzewnej, ponieważ zwykła stal może korodować i zostawiać nieestetyczne plamy na powierzchni tarasu. Miejsce montażu śrub nie powinno być dalej niż 70 mm od brzegu deski, aby uniknąć wyginania się końców. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)