Drewno egzotyczne

podłogi drewniane

fot. podłogi drewniane

Podłogi wykonane z drewna egzotycznego szturmem wdarły się na polskie salony. Ta moda na egzotykę nie powinna nikogo dziwić.. Kolory, trwałość, usłojenie i mnogość zastosowań zdominowały krajowe gatunki. Aby jednak taka egzotyczna podłoga służyła nam na lata, musimy się z nią zapoznać.

Przeczytaj: Suche tynki

Drewno egzotyczne – gatunki i kolorystyka
Do najtwardszych i najbardziej odpornych na ścieranie gatunków należą kempas i merbau. Oprócz odporności ich ogromną zaletą jest kolorystyka. Piękne odcienie mlecznej czekolady z pomarańczą będą pięknie prezentować się we wnętrzach zarówno klasycznych, jak i tych nowoczesnych.
Jeśli zależy nam na ociepleniu pomieszczenia odcieniami koloru pomarańczowego wybierzmy gatunek badi, doussie lub sapeli. Wybierając iroko decydujemy się na podłogę w kolorze brązowo-miodowym, przy drewnie tek będzie mieć ona kolor jasnobrązowy, natomiast przy jatobie nieco ciemniejszy odcień. Ci, którzy najlepiej czują się w jasnych pomieszczeniach powinni wybrać następujące gatunki: bambus w jasnej odmianie, hewea (kauczukowiec), guatambu, wiśnia amerykańska, tauri i klon kanadyjski. Jeśli marzy nam się w domu podłoga w kolorze brązowo-czarnym wybierzmy ipe(lapacho) lub wenge w odcieniu gorzkiej czekolady. Pamiętajmy tylko o jednej zasadzie – ciemna podłoga nadaje się do dużych i przestronnych pomieszczeń.

Wybierając gatunek (i jednocześnie kolor) drewna pamiętajmy, że niektóre z nich zmienią barwę pod wpływem promieni słonecznych. Ipe może nam sczernieć, a jatoba i doussie zbrązowieć. Samo pokrywanie drewna różnymi impregnatami ochronnymi, również zmieni jego kolor. Olejem przyciemnimy i nadamy mu ciepłego złotawego koloru. Po użyciu lakieru rozpuszczalnikowego zmiana będzie widoczna dopiero z upływem czasu pod wpływem promieni UV – drewno ściemnieje. Najmniej w kolorystykę ingeruje lakier wodny.

Charakterystyka
Podłogi egzotyczne są przede wszystkim ciepłe, dobrze tłumią dźwięki, regulują wilgotność powietrza, a przy tym wszystkim nie wywołują alergii. Jak już wspomniano, część gatunków jest dużo twardsza od naszych rodzimych dębów czy jesionów. Przy wyborze zwróćmy jednak uwagę czy dany gatunek drewna jest odpowiedni dla pomieszczenia, w którym chcemy go użyć. Gatunki takie jak itauba czy bangkirai bardzo gwałtownie reagują na zmiany wilgotności i temperatury , przez co nie nadają się na posadzki, chyba, że pozostawimy 3-10 milimetrowe szczeliny, które wypełnimy elastomerem.

Co, gdzie i jak?
Jedno jest pewne, drewno egzotyczne ma dużo więcej zastosowań niż nasze krajowe. Warto jednak przed kupnem, zorientować się, który gatunek nadaję się jako materiał na schody, a który na podłogę w łazience. Tu oprócz samego doboru gatunku, ważna jest postać w jakiej drewno egzotyczne występuje.

Wybór drewna na podłogę zależy przede wszystkim od pomieszczenia i funkcji, jakie to pomieszczenie spełnia. Tam gdzie podłoga narażona jest na zniszczenie należy wykonywać ją z drewna litego – deski i parkiety. W miejscach rzadziej użytkowanych kładziemy panele trójwarstwowe pokryte lakierem. W biurze najlepiej sprawdzi się mozaika przemysłowa. Pamiętajmy tylko, że ze względu na ich ciemną barwę takiej podłogi drewnianej, najlepiej kłaść ją w dużych pomieszczeniach. Układanie parkietu odbywa się na podobnej zasadzie jak w przypadku drewna krajowego.
Jeśli chcemy użyć drewna egzotycznego na podłogi z ogrzewaniem podłogowym, musimy wybrać gatunki, które w najmniejszym stopniu zmieniają swoje wymiary pod wpływem zmian temperatury. Będą to merbau, iroko, tek i doussie.

Na schody stosuje się najczęściej tarcice, ale można także deski parkietowe. Wybieramy drewno odporne na ścieranie, czyli merbau, kempas, iroko oraz pau amarello.

Półki, półeczki i blaty robi się z tarcicy, desek lub drewna klejonego. Jako że drewno to zawiera dużą ilość olejków, należy użyć kleju poliwinylowego dwuskładnikowego. Wystrzegajmy się tylko drewna tokowego i ipe, gdyż są one trudne w łączeniu.

Hitem ostatnich miesięcy jest łazienka w drewnie. Do obłożenia ścian czy podłóg najlepsze będzie drewno o wysokiej stabilności, gdyż występują tam duże skoki wilgotności powodujące pracę drewna. Najlepiej zastosować drewno lite w gatunkach iroko, jatoba, tek, merbau i doussie.
Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu drewna łazienkowego. Najlepiej sprawdza się zaolejowanie go, gdyż sprawi to, że wszystkie szczeliny zostaną wypełnione.

Zobacz również: Łazienka w kolorze grafitu
Na taras zastosujmy drewno bangkirai, tek lub ipe. Gatunki te są twarde, odporne na ścieranie i pękanie.

Na koniec pamiętajmy, że odpowiedni dobór drewna i kleju to tylko połowa sukcesu. Tak naprawdę to parkieciarz jest odpowiedzialny za efekt końcowy, a także trwałość naszej podłogi. Najlepiej zrobić rekonesans wśród znajomych i wybrać tego sprawdzonego, a nie tańszego z ogłoszenia w gazecie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)