Drewutnia

wiaty

fot. wiaty

Drewutnia to przewiewna budowla z zadaszeniem, w której przechowuje się drewno na opał. Dzięki temu drewno opałowe jest osłonięte od deszczu i śniegu, a dobra wentylacja sprzyja szybkiemu wysychaniu.

Przeczytaj: Ogród japoński

Każdy użytkownik pieca opalanego drewnem lub kominka doskonale wie, że zakupione na opał szczapy drewna nie nadają się do spalenia natychmiast. Należy je najpierw porąbać na mniejsze kawałki i pozostawić do wyschnięcia na ok. pół roku w miejscu suchym i przewiewnym. Drewno, które nie zdąży doschnąć do sezonu grzewczego ma mniejszą wartość opałową.

Warto sezonować drewno nie tylko ze względu na oszczędności w domowym budżecie. Palenie wilgotnym drewnem jest nieekonomiczne i szkodliwe. Obniża ono temperaturę spalania i zmniejsza ciąg kominowy. Dodatkowo podczas spalania wydziela się duża ilość sadzy, która łączy się z parą wodną i osadza w przewodzie kominowym, zmniejszając jego średnicę i tworząc czop.
Z kolei palenie zmrożonym drewnem może być przyczyną pęknięcia wkładu kominowego wskutek gwałtownych naprężeń termicznych.
W prawidłowo sezonowanym drewnie wilgotność spada nawet do 20%. Do celów opałowych najlepiej nadaje się drewno liściaste, np. buk, grab, jesion, dąb i brzoza. Drewno iglaste nie jest zalecane z powodu dużej zawartości żywicy, która osadza się wewnątrz komina.

Wykonanie drewutni w świetle Prawa budowlanego

wiaty

fot. wiaty

Według przepisów Prawa budowlanego budowa budynku gospodarczego – drewutni – nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy nie będzie większa niż 25 m kw., a łączna liczba tych obiektów na działce nie przekroczy dwóch na każde 500 m kw. powierzchni działki (art. 29 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego).

Zobacz również: Hiacynty w pojemnikach

Jak zbudować drewutnię?
Najprostszą konstrukcję drewutni, składającą się z podestu i zadaszenia wspartego na słupach można wykonać samodzielnie. Podest wykonuje się po to, by drewno nie leżało bezpośrednio na gruncie, z którego wciągałoby wilgoć niczym gąbka. Elementy, z których zbudowana jest drewutnia, należy zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Zwłaszcza części zagłębione w ziemi i narażone na „zatopienie” w śniegu zimą.

Inną opcją może być kupno gotowej drewutni. Cena prostej wiaty na drewno kominkowe zaczyna się od 200,00 zł. Elementy do samodzielnego montażu wystarczy złożyć według instrukcji. Najtańsze zestawy drewutni dostępnych w sprzedaży przeważnie nie są zabezpieczone przed działaniem wody, zmiennymi temperaturami i grzybem, dlatego należy o to zadbać we własnym zakresie.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)