Dryfix – innowacyjny system murowania na sucho

budowa domu

fot. budowa domu

Murowanie na sucho to jedna z nowości, jakie w ostatnich latach pojawiły się w budownictwie mieszkaniowym. Zastosowanie pustaków szlifowanych montowanych na suchą zaprawę pozwala na skrócenie czasu murowania aż o połowę i znaczne ułatwienie procesu wznoszenia ścian.

6 tys. litrów – tyle wynosi średnie zużycie zaprawy w procesie budowy średniej wielkości domu jednorodzinnego. W przypadku budowania z cegieł Porotherm i wykorzystaniu suchej zaprawy Dryfix, ilość zaprawy jest ograniczona do ok. 50 puszek, czyli… niecałych 40 litrów.

Doskonałe parametry ścian
Dzięki zastosowaniu cienkiej warstwy zaprawy udało się w całości wyeliminować zjawisko tzw. mostków termicznych. Tym samym ściana ma lepsze parametry termiczne, a we wnętrzu przyszłego budynku nie pojawi się wilgoć i pleśń.

Mur wykonany w technologii Dryfix uzyskuje pełną wytrzymałość już po 48 godzinach. W przypadku klasycznej zaprawy ten czas wynosi aż 28 dni. Suche murowanie zapewnia znacznie mniejszy udział wilgoci w ścianie. W efekcie mur jest niemal natychmiast gotowy do tynkowania, a współczynnik przenikania ciepła od razu jest na poziomie deklarowanym przez producenta.

budowa domu

fot. budowa domu

Łatwiejsze murowanie
Proces wznoszenia ścian w systemie Dryfix wygląda podobnie, jak w przypadku murowania na zaprawę. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża i wypoziomowanie pierwszej warstwy pustaków (stosowane są pustaki porotherm). Do tego celu warto użyć niwelatora oraz precyzyjnej poziomicy. Po wyznaczeniu poziomu murowanie wykonuje się wzdłuż sznura murarskiego, a położenie kolejnych pustaków wyrównuje przy pomocy gumowego młotka – identycznie, jak w przypadku klasycznej budowy.

Zaprawa Dryfix umożliwia prowadzenie prac murarskich aż do temperatury -5°C. Tradycyjne zaprawy stosuje się natomiast wyłącznie w temperaturze wyższej niż 5°C. W związku z tym wydłuża się okres, w którym można prowadzić prace murarskie, a w okresach przejściowych (wiosna, jesień) krótsze są przestoje na budowie spowodowane niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Budowa domu

fot. Budowa domu

Czysty plac budowy
Efektem końcowym jest czysty, jednolity mur bez widocznych spoin. Brak konieczności rozrabiania zaprawy ułatwia również zachowanie czystości na budowie. Betoniarki, łopaty, taczki i wiadra to zbędne akcesoria. Suchą zaprawę rozprowadza się na pustaki ceramiczne bezpośrednio z dostarczonego przez producenta opakowania. Zaprawa poliuretanowa dostarczana jest w puszkach pod ciśnieniem. Co ważne, zaprawa Dryfix jest wliczona w cenę pustaków.

Twórcą systemu Dryfix jest Wienerberger. Firma była już wielokrotnie wyróżniana nagrodami podkreślającymi wysoką jakość oraz innowacyjność tego rozwiązania.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)