Drzewa owocowe – sadzenie

Jabłonka

fot. Jabłonka

Najsmaczniejsze owoce, to te zerwane prosto z drzewa. A zrobione z nich przetwory stanowią wspomnienie lata w jesienne lub zimowe dni. Kto z nas nie chciałby mieć drzewek owocowych w swoim przydomowym ogrodzie. Rośliny sadownicze warto wykorzystać jako jeden z elementów kompozycji, mając na uwadze fakt, że nie tylko dostarczą nam pysznych owoców, ale będą wspaniale wyglądać.

Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych są jesienne miesiące. Wilgoć w glebie i ciepło sprawiają, że sadzonki przyjmują się łatwiej i szybciej. Sadzenie drzew owocowych jesienią pozwoli roślinom na zregenerowanie uszkodzonego systemu korzeniowego. W ten sposób wiosną wcześniej rozpoczynają wegetację i mogą wydać długie i silniejsze przyrosty. Sadzenie drzewek owocowych jesienią pozwala także na zakup odpowiedniego materiału szkółkarskiego – w tym czasie jest największy wybór gatunków i różnego rodzaju odmian. Sadzenie drzew owocowych tak późną porą roku niesie ze sobą także ryzyko przemarznięcia, zarówno korzeni jak i ich części nadziemnej. Dlatego też sadzenie czereśni, brzoskwini, moreli czy nawet sadzenie wiśni warto przenieść na okres wiosenny, jednak przed rozwojem pąków. Opóźnienia w tym okresie mogą zakończyć się uschnięciem rośliny. Natomiast przez cały rok można sadzić roślin sprzedawane w pojemnikach, ponieważ mają one silniejszy system korzeniowy.

drzewo liściaste

Przeczytaj również: Urokliwy klon palmowy

fot. drzewo liściaste

Jakie drzewka wybrać?
Wybierając drzewka owocowe warto wybrać te, które będą dobrze rosły w warunkach panujących w naszym ogrodzie. Najlepiej wybrać młode okazy, ponieważ łatwiej się przyjmują i prościej będzie nam je formować według naszych potrzeb. Należy także zwrócić uwagę na to czy korzenie drzew owocowych są prawidłowo i równomiernie rozwinięte. Gałęzie i pędy muszą być zdrowe i silne, dlatego należy sprawdzić czy nie mają żadnych uszkodzeń mechanicznych, szkodników czy oznak chorób. Z kolei drzewa owocowe z odkrytymi korzeniami muszą być pozbawione liści.

Kupując sadzonki należy zwrócić uwagę na ich wysokość – większość drzewek powinna mieć nie mniej niż 120 cm. Wyjątkiem jest śliwa i brzoskwinia, ponieważ drzewka w tych przypadkach nie powinny być niższe niż 140 cm.

Drzewo owocowe   brzoskwinia

fot. Drzewo owocowe brzoskwinia

Jak sadzić drzewa owocowe
Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować glebę. Ziemie trzeba najpierw głęboko przekopać i usunąć z niej chwasty. Musimy także wzbogacić ją o substancje organiczne i mineralne. Jeżeli gleba jest lekka i mało urodzajna, warto rozrzucić nawóz na całej powierzchni, na której będziemy sadzić drzewka.
Drzewa i krzewy owocowe umieszczamy w dołkach wypełnionych żyzną ziemią. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest dobra wystarczą dołki o głębokości 50-60 cm i szerokości. Jeśli jednak jest jałowa warto zrobić szersze miejsca, o średnicy 1 m. Przed wsadzeniem do gleby należy za długie i uszkodzone korzenie przyciąć. Po przysypaniu dołka, glebę trzeba udeptać, tak by wokół sadzonki utworzyło się lekkie zagłębienie. Następnie solidnie podlać. Niektóre drzewka wymagają palikowania. Aby korzenie posadzonych roślin zabezpieczyć przed mrozem, usypujemy wokół roślin kopczyki z ziemi. Ta czynność może być wykonana nieco później, jednak przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Przed posadzeniem drzewek, warto wyznaczyć miejsce pod poszczególne nasadzenia, zachowując odpowiedni rozstaw pomiędzy roślinami. Zależy on od gatunku, odmiany, podkładki, rodzaju gleby i wielkości działki.
Sadząc drzewa pamiętajmy, by były posadzone troszkę głębiej niż rosły w szkółce. Dzięki temu lepiej będą się rozkrzewiać. Należy także pamiętać o odpowiedniej odległości drzew owocowych od granic działki. W przypadku słabo rosnących, powinien być to co najmniej 1 metr od granicy. Natomiast w przypadku drzew silnie rosnących – nie mniej niż 2 metry.

śliwka

fot. śliwka

W przydomowym ogrodzie warto posadzić stare wysokopienne odmiany drzew owocowych. Są one długowieczne, przystosowane do naszego klimatu i bardziej odporne na szkodniki i choroby. Niewątpliwym ich atutem są smaczne i aromatyczne owoce.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)