Drzewo ogniste

Drzewo butelkowe

fot. Drzewo butelkowe

Rodzina: Leguminosae
Pochodzenie: Madagaskar.

Opis: Drzewo ogniste (Delonix regia) o parasolowatej koronie o średnicy nawet do 18 m. W czasie kwitnienia całe obsypane jest wielkimi (do 15cm) intesywnie czerwonymi kwiatami. Zarówno nazwa angielska – Flame Tree, jak i niemiecka – Flammenbaum trafnie oddają jego charakter. Liście są długie, podwójnie złożone, w ładnym, ciemnozielonym odcieniu. W czasie suszy może okresowo zrzucać liście.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Przeczytaj również: Ocieplanie roślin

Wysiew: Przed wysiewem nasiona powinny poddane być procesowi skaryfikacji (np. naciąć nożem lub przetrzeć papierem ściernym). Następnie nasiona moczymy 24 h w ciepłej wodzie. Wysiewamy na głębokość max. 1 cm, do dobrze przygotowanej ziemi, możemy przykryć je piaskiem lub perlitem. Najszybciej kiełkuje w jasnym i ciepłym pomieszczeniu o temp. 23°C. Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym, kiełkuje najczęściej w terminie 2-4 tygodni.
Czas wysiewu: wiosną

Pielęgnacja: Latem zapewniamy mu jasne i gorące miejsce, zimować powinien – jeżeli to możliwe – również w miejscu jasnym, o temperaturze nie przekraczającej 15°C. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na regularne podlewanie w okresie letnim, ponieważ nawet krótkotrwała susza powoduje opadnięcie wszystkich liści. Wprawdzie szybko się regeneruje, ale przez okres 1-2 tygodnie nie jest tak atrakcyjny jak zwykle. Zimą podlewamy tylko tyle, aby substrat całkiem nie wysechł. Ma przeciętne do wysokich wymagania pokarmowe – najwygodniej nawozić jest nawozami długodziałającymi wiosną w trakcie przesadzania.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)