Drzwi przesuwne – ergonomia wnętrza

drzwi przesuwne

fot. drzwi przesuwne

Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych będą zachwyceni. Okazuje się, że w mieszkaniu nudny nie musi być nawet… sposób otwierania drzwi wewnętrznych. Coraz większą popularność zyskują systemy przesuwne: chowane w ścianę lub naścienne, co stwarza nowe możliwości, a przy okazji pomaga zaoszczędzić tak cenną w mieszkaniu wolną przestrzeń.

Chowany w ścianę
Ten system można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na wykuciu w ścianie wnęki, do której, na specjalnej szynie, drzwi będą wjeżdżać podczas otwierania, a w zasadzie podczas odsuwania. To praktyczne rozwiązanie dodaje nieco przestrzeni, która byłaby zajmowana przez tradycyjne skrzydło, nieustannie otwierane i zamykane. Drugi sposób wykonuje się w sytuacji, kiedy z powodów technicznych nie można wykuć wnęki. Wówczas przy właściwej ścianie stawia się zabudowaną ściankę kartonowo – gipsową. W nią będą się chować otwierane drzwi. Choć pozornie traci się wolną przestrzeń, to jednak minimalnie wysuniętą do przodu powierzchnię można również w ciekawy sposób wykorzystać podczas aranżacji wnętrz.

Naścienny
Kolejnym rozwiązaniem jest system naścienny, którego samodzielny montaż jest łatwiejszy niż systemu chowanego w ścianę. Drzwi również `pracują` w poziomie, tutaj jednak nie chowają się we wnęce, tylko nasuwają się na ścianę. Sam system montowany jest na szynie, elegancko maskowanej przez karnisz w kolorze drzwi. Takie rozwiązania stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie od optymalnego zagospodarowania przestrzeni zależy komfort życia domowników. Z tego powodu producenci drzwi swoją ofertę poszerzają o nowoczesne systemy. Nie trzeba się również martwić, że drzwi, które nam się spodobały, nie są dostępne w przesuwnej wersji. – Każde skrzydło drzwiowe naszej marki może być użyte w systemie przesuwnym – mówi Marek Kapica, odpowiedzialny za markę drzwi INVADO. Na przykład model D`Artagnan Invado, choć popularniejszy w wersji tradycyjnej, nic nie traci ze swoich walorów w wersji przesuwnej. Co więcej, dzięki dużej, przeszklonej, a do tego ruchomej powierzchni jest ciekawym rozwiązaniem do zastosowania na przykład w pokoju gościnnym. Przy okazji, na rzecz wolnej przestrzeni, nie trzeba rezygnować z estetyki. Wręcz przeciwnie – systemy przesuwne (tego typu) nadają wnętrzom smak i wpuszczają powiew nowoczesności do małych pomieszczeń.

Przeczytaj również: Zrób to sam: tęczowa wycieraczka

Zdaniem ekspertaMarek Kapica z Invado:
Nowoczesność wcale nie musi być pozbawiona uniwersalności. Każde z tych rozwiązań jest bardzo praktyczne i pomoże nam lepiej zorganizować przestrzeń w mieszkaniu. Systemy przesuwne znajdują zastosowanie zarówno w dużych pomieszczeniach, które chcemy przedzielić, jak i w tych małych, w których chcemy uniknąć obijania się drzwi o siebie. Warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy, zwłaszcza kiedy w domu są małe dzieci: ściana, na którą otwierają się drzwi, często jest obijana przez klamkę. Tutaj ten problem nie istnieje, tak samo nie istnieje problem przeciągów – drzwiami przesuwnymi po prostu nie da się trzasnąć.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)