Drzwi przesuwne w domu

jadalnia

fot. jadalnia

Drzwi przesuwne to znakomite rozwiązanie zarówno w małym pomieszczeniu, gdzie istotny jest każdy centymetr powierzchni użytkowej, jak i w dużym, gdzie otwarte skrzydło drzwiowe może utrudniać aranżację wnętrza. Aby dyskretnie i bezszelestnie się przesuwały, warto wiedzieć, jak je zamontować.

Drzwi przesuwne wprowadzają do domowego wnętrza całkiem inny podział przestrzeni niż te tradycyjne. Przede wszystkim skrzydło drzwi przesuwnych może być znacznie szersze. Drzwi tego typu otwierają się i zamykają wzdłuż linii ściany, dzięki czemu w małych pomieszczeniach można zaoszczędzić wolną przestrzeń.

przedpokój

fot. przedpokój

Istnieją dwa sposoby montażu tego rodzaju drzwi. System przesuwny do drzwi może być zamontowany na ścianie i wtedy skrzydła po otwarciu są widoczne. Drugim sposobem jest montaż drzwi w kasecie, co oznacza, że po otwarciu skrzydła całkowicie chowają się w ścianie.

Naścienny system przesuwny
Jest to system przeważnie kupowany w komplecie. Prowadnica wykonana jest ze stopów aluminium lub stali. Montuje się ją bezpośrednio do ściany lub przy pomocy uchwytów kątowych. Materiał, z którego wykonana jest prowadnica jest odpowiednio dobierany do ciężaru skrzydła. Rolki montowane na spodzie skrzydła pozwalają na swobodne przesuwanie go po szynie przymocowanej do podłogi. Prowadnice są ukryte pod listwami maskującymi, które przeważnie mają szerokość kilkunastu centymetrów.

drzwi przesuwne

fot. drzwi przesuwne

Warto wiedzieć, że oprócz drzwi, które montowane są do ściany, istnieje możliwość przymocowania ich do sufitu. Jednak ze względu na ciężar konstrukcji, nie może być to sufit podwieszany. System ten sprawdza się, gdy drzwi przesuwne mają mieć wysokość pomieszczenia.

Jako skrzydło drzwi przesuwnych naściennych można zastosować każde skrzydło drzwi bez zawiasów. Przeważnie są to drzwi bezprzylgowe, jeżeli jednak mają to być drzwi skrzydłowe, warto zdecydować się na przylgowe.

drzwi szklane

fot. drzwi szklane

Drzwi chowane w ścianie
Tego rodzaju rozsuwane drzwi najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu. Do ich montażu służą specjalne systemy produkowane w rozmiarach dopasowanych do skrzydeł drzwi i do ścian z różnych materiałów. Kaseta wyposażona w prowadnice z rolkami montowana jest w otworze, a następnie osłaniana płytą gipsowo-kartonową lub tynkiem.

Jeżeli jednak wszystkie ściany są już wybudowane, a chcielibyśmy drzwi przesuwne schować w ścianie, wystarczy całość przykryć dodatkową ścianką. Innym sposobem jest nałożenie na ścianę kasety, a następnie przykrycie całości ścianką osłonową. Jest to sposób niestety droższy, jednak stabilniejszy oraz cichszy niż płyty g-k.

Taki system sprawia, że drzwi są niewidoczne a dodatkowo zyskujemy na ścianie miejsce, które można odpowiednio zaaranżować.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)