Drzwi przesuwne

drzwi przesuwne

fot. drzwi przesuwne

Funkcjonalność wnętrz jest bardzo ważna. Wiele osób przekonuje się o tym dopiero wtedy, gdy na świat przychodzi kolejny członek rodziny. Należy wówczas wygospodarować nieco przestrzeni dla nowego mieszkańca, a także dodatkowych elementów wyposażenia, zabawek i mnóstwa akcesoriów. Wnętrza urządzone przyszłościowo dadzą się z łatwością dostosować do nowej sytuacji. Jakie rozwiązania można zastosować, aby wygospodarować nieco wolnego miejsca?

Znalezienie przestrzeni na nową funkcję w niewielkim mieszkaniu jest niezwykle trudne. Nie ma w nim bowiem „wolnego miejsca”. Co więcej – pomieszczenia bywają wielofunkcyjne, tak jak kuchnia z jadalnią i salonem, pokój dzienny z biurem, a czasem też z sypialnią. Nawet jeśli funkcje da się rozmieścić niezależnie i ergonomicznie, nie zawsze da się je fizycznie oddzielić przegrodami stałymi z osobnym wejściem.

Jak oddzielić od siebie przestrzenie o różnej funkcjonalności?

Drzwi przesuwne naścienne

fot. Drzwi przesuwne naścienne

Do oddzielenia przestrzeni o różnej funkcjonalności w bardzo małym mieszkaniach doskonale sprawdzają się ażurowe regały i meblościanki. Czasem wystarczy sama zmiana rysunku lub wykończenia podłogi. We wnętrzach oświetlonych naturalnie z kilku stron można zastosować ścianki przesuwne lub olbrzymie drzwi przesuwne dwudzielne, które będą niczym ruchoma ściana.

Drzwi przesuwne wewnętrzne – więcej wolnego miejsca

sypialnia

fot. sypialnia

Drzwi suwane na szynie lub wieszane w systemie naściennym to doskonałe rozwiązanie dla bardzo małych wnętrz, ponieważ w porównaniu do tradycyjnej stolarki nie potrzebują one miejsca na otwarcie. Natomiast przy zastosowaniu mechanizmu, który montuje się wewnątrz przegrody stałej, drzwi po otwarciu niemal zupełnie chowają się w ścianę. Taka technologia wymaga jednak profesjonalnego rysunku technicznego i fachowego montażu. Drzwi przesuwne na projekcie muszą mieć rozrysowane rozmieszczenie elementów mechanizmu przesuwnego ukrytego między przegrodą istniejącą a dobudowaną przed nią wąską ścianką. Dobudowana ścianka, np. z płyt gipsowo-kartonowych na lekkiej konstrukcji aluminiowej ma za zadanie zasłonić drzwi po otwarciu.

Kuchnia otwarta lub zamknięta na salon

jadalnia

fot. jadalnia

Na montaż drzwi przesuwnych bardzo często decydują się osoby użytkujące kuchnię otwartą na salon. Kiedy korzystanie z tych dwóch jakże różnych funkcji w ramach jednego pomieszczenia staje się uciążliwe, wówczas ratunkiem okazują się ruchome ścianki lub drzwi przesuwne. Użytkownicy zyskują swobodę otwarcia częściowego i całkowitego obu pomieszczeń na siebie, a także możliwość zupełnego oddzielenia ich.

Odpowiednio dobrane drzwi przesuwne pozwolą odmienić wnętrza naszych domów bez konieczności dokonywania kosztownych przeróbek budowlanych. W zależności od potrzeb, w ramach systemu przesuwnego można wybrać drzwi jednodzielne lub dwudzielne, ze skrzydłami pełnymi i ażurowymi z przeszkleniami, a także drzwi przesuwne szklane, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach bez okien.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)