Drzwi wejściowe – lepsze otwierane na zewnątrz czy do środka, prawe czy lewe?

drzwi winkhaus

fot. drzwi winkhaus

Kiedy wybieramy drzwi wejściowe do domu, jedną z decyzji, jakie musimy podjąć jest to czy będą się one otwierały do środka czy na zewnątrz, czy będą lewe czy prawe. Ma to także wpływ na wybór zamka.

Przeczytaj również: Panele inspirowane naturą

Jeżeli mają być otwierane do wewnątrz domu, to trzeba wziąć pod uwagę, że potrzebna jest spora przestrzeń w holu, by otwarte skrzydło drzwiowe nie przeszkadzało w komunikacji. Z kolei przed wejściem do domu nie musimy posiadać ani dużego podestu, ani obszernego zadaszenia. Nie ma też problemu z otworzeniem w zimie drzwi, gdy napada dużo śniegu. W wielu domach wybiera się właśnie takie rozwiązanie.

Natomiast tam, gdzie drzwi muszą otwierać się na zewnątrz, bo inaczej kolidowałyby z innymi drzwiami w holu czy też zajmowały zbyt wiele miejsca, trzeba zadbać o dobre wejście. A mianowicie musi być solidne zadaszenie, by deszcz czy śnieg nie wpadały do mieszkania, gdy otworzymy drzwi. Powinien być również spory podest przed drzwiami. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, że podczas silnego wiatru drzwi są szczelniejsze, bowiem dociska on je do ościeżnicy. Choć z kolei przy silnych podmuchach, po otworzeniu drzwi możemy mieć problem z ich ponownym zamknięciem.

Jaki kierunek otwierania drzwi wybrać? Decydują o tym względy funkcjonalne. Uważa się, że wygodniejsza jest wersja lewa drzwi (dla osób praworęcznych), jednak w praktyce nie zawsze da się takie zamontować. Robiąc remont czy urządzając mieszkanie od nowa, zwracajmy szczególnie uwagę na to, czy po otworzeniu skrzydło nie uderzy w ścianę, grzejnik lub w inne drzwi mieszczące się w holu, lub też nie porysuje frontów szafy przedpokojowej.

Jak określić kierunek otwierania drzwi? Należy stanąć przed drzwiami po tej stronie, po której widać zawiasy i jeżeli są one na belce po prawej stronie – skrzydło jest prawe, jeśli po lewej – lewe. Decyzja o tym, czy drzwi będę się otwierać do środka czy na zewnątrz, w lewą czy w prawą stronę wpływa nie tylko na wybór odpowiedniego ich modelu, ale często także rodzaju zamka, a czasem także klamki. Do drzwi wejściowych poleca się tzw. zasuwnice drzwiowe, zwane też zamkami listwowymi. To płaskie lub ceowe listwy z kasetą na zamek główny i często też z dodatkową kasetą na wkładkę bębenkową (jak w modelu zasuwnicy STV-FA 1660/45 92/8M2 firmy Winkhaus). Zasuwnice są oferowane w wersji prawej lub lewej, stąd konieczność wcześniejszego podjęcia decyzji o kierunku otwierania drzwi. Jak dobrze wybrać i zmierzyć odpowiedni model zasuwnicy, sprawdź tu: http://www.sklep.winkhaus.pl

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)