Drzwi wewnętrzne – dylematy aranżacyjne

salon

fot. salon

Przy wyborze drzwi wewnętrznych, obok względów funkcjonalnych, kluczowe znaczenie mają sprawy aranżacyjne. Oprócz formy, także kolor skrzydeł drzwiowych ma ogromny wpływ na wygląd i charakter wnętrza.

Zobacz również: Odkryj swoje wnętrze

Wszyscy mamy swoje upodobania kolorystyczne oraz wiążące się z nimi skojarzenia. Nie każdy zdecydowałby się na drzwi w energetycznej czerwieni, ale i nie każdy zadowolony będzie z tradycyjnej bieli czy buku. Co w takim razie, oprócz kwestii indywidualnego gustu, należy wziąć pod uwagę, decydując o kolorze drzwi?

Ważna jest całość

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaki efekt aranżacyjny całego wnętrza chcemy uzyskać. – Jeśli zależy nam na stworzeniu wrażenia przytulności, polecam drzwi o ciepłych kolorach – na przykład model Taurus w kolorze orzecha. Z kolei do pomieszczeń, które cechuje nowoczesna, surowa elegancja, lepiej pasują skrzydła o mocnych kolorach, chociażby modny od kilku sezonów ciemny wenge. Aby jednak uzyskać pożądany efekt, drzwi muszą komponować z pozostałymi elementami wystroju wnętrza – tłumaczy Marek Kapica odpowiedzialny za markę INVADO. Przede wszystkim powinny być dopasowane do koloru ścian, mebli, podłóg i okien. Oczywiście można stosować się do popularnej zasady analogii. Jednak czasem, dużo ciekawszy rezultat udaje się uzyskać poprzez zamierzony, ale jednocześnie wysmakowany efekt kontrastu: połączenie skrzydeł drzwiowych o oryginalnym wzorze i kolorze ze spokojnym, stonowanym wnętrzem. Wtedy to drzwi staną się najbardziej przyciągającym uwagę akcentem, nadając pomieszczeniu wyraźny charakter. I na odwrót. Tradycyjne drzwi w klasycznym kolorze calvados mogą stanowić idealne tło dla nietypowo zaaranżowanego pomieszczenia.

Świat kolorów
Jakie obecnie trendy obowiązują na polskim rynku stolarki drzwiowej? – Powoli dobiega końca „królowanie” koloru wenge. Wypiera go dąb bielony. – Ogólnie można odnieść wrażenie, że jeśli chodzi o kolorystykę naszych mieszkań, jesteśmy dość tradycyjni. Dlatego największą popularnością cieszą się skrzydła jasne lub w kolorze drewna– ocenia Ewa Olszewska, architekt wnętrz. Mimo to, producenci drzwi wewnętrznych dokładają starań, aby ich oferta, także pod względem kolorystycznym, była naprawdę szeroka. – Paleta barw rozciąga się pomiędzy najjaśniejszymi klonem i dębem bielonym, a najciemniejszymi kasztanem i wenge. Pomiędzy nimi znajdują się bardziej i mniej intensywne brązy oraz beże. Większość skrzydeł Invado dostępnych jest w kilku możliwych barwach. Niezwykle popularny model D’Artagnan, oprócz różnych rodzajów przeszkleń, może zostać zamówiony – bagatela – w jednym z aż jedenastu kolorów

Świat szkła
Przy komponowaniu kolorystyki wnętrz, niebagatelną rolę pełnią przeszklenia. – Szyby stosowane przy produkcji drzwi mają różny stopień przepuszczalności światła. To determinuje stopień doświetlenia pomieszczeń, a tym samym postrzeganie barw. Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem aranżacyjnym są szklane aplikacje, które potrafią nadać intrygujący wygląd nawet najbardziej klasycznym skrzydłom. – Ponieważ projektujemy je jako swoistego rodzaju „biżuterię” dla drzwi, aplikacje mają z reguły intensywne kolory i ciekawe wzory. Taki pomysł może być szczególnie atrakcyjny jako sposób na dopasowanie zaprojektowanych już wcześniej drzwi do indywidualnego stylu klienta – mówi Marek Kapica z Invado. Urządzając dom o to przecież chodzi, żeby mieszkać zgodnie z własnym poczuciem smaku i piękna. Na rynku dostępne są drzwi we wszystkich właściwie kolorach. Jednak pełen sukces odniesiemy dopiero wówczas, gdy umiejętnie wpiszemy nasze upodobania w dobrze przemyślaną koncepcję aranżacji całego wnętrza.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)