Drzwi wewnętrzne: rozsuwane, klasyczne, przesuwane, łamane, wahadłowe…

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne to element nadający charakter wnętrzom. Źle dobrane, względem wymarzonej aranżacji zaburzą zamierzony odbiór i zamienią stylowy wystrój w eklektyczną składankę. Najbardziej efektowne są drzwi drewniane. Producenci prześcigają się w dostępnych na rynku formach, zdobieniach i okuciach.

Ten artykuł powstał, aby przybliżyć państwu różne rodzaje drzwi i ich powszechne zastosowanie. Mowa będzie o drzwiach: klasycznych, przesuwanych, harmonijkowych, łamanych i wahadłowych. Zanim jednak zajmiemy się drzwiami nietypowymi, opiszemy typowe wewnętrzne drzwi, ogólnodostępne na rynku.

Budowa drzwi wewnętrznych
Standardowe drzwi składają się z: ramy, wypełnienia, obłożenia i powierzchni.
Rama drzwi odpowiedzialna jest za stabilność skrzydła. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do jej wykonania jest klejonka z drzewa iglastego. Im trwalsze drewno ramy, tym solidniejsze i odporne na zniekształcenia drzwi.
Wypełnienie skrzydła to wolna przestrzeń wewnątrz ramy. Wypełnienie powinno być lekkie, stąd zwykle stosuje się tzw. plaster miodu. Powinien być wykonany z płyty wiórowo-otworowej. Tanie drzwi często wypełniane są kartonowym plastrem miodu.
Obłożenie to obustronna obudowa ramy i wypełnienia. Może być wykonana z płyty HDF lub MDF. Jako element zewnętrzny decyduje o wytrzymałości powierzchni.
Powierzchnia, czyli warstwa wierzchnia, kładziona jest na obłożenie i decyduje o ostatecznym dekorze. Do najtańszych należy laminat lub fornir.

Zobacz również: Jak zbudować garderobę?

Drzwi laminowane nie są efektowne. To bardzo regularna imitacja drewna, która po krótkim czasie żółknie.

Drzwi fornirowane są niedrogie, a bardzo dekoracyjne. Fornir to cieniutka warstwa naturalnego drewna. Drewno ma indywidualny rysunek. W przeciwieństwie do drzwi laminowanych, delikatna zmiana koloru forniru jest bardzo naturalna i estetyczna.

Faktura, czyli powierzchnia, jest elementem decydującym o ich ostatecznym doborze do wnętrza. Producenci oferują do wyboru drzwi: frezowane, płaskie, ażurowe i tłoczone.

Jakie drzwi do wnętrza?

Do wnętrz klasycznych

Drzwi frezowane – To model drzwi płaskich. Elementy ozdobne wykonane są w formie dekoracyjnych rowków.
Drzwi ażurowe – Z prześwitem w formie dowolnego rodzaju szyby.
Drzwi tłoczone – Tłoczenia przybierają zwykle formę bogatych klasycznych zdobień. Mogą występować w formie pełnej lub z przeszkleniem jak drzwi płaskie.

Do wnętrz nowoczesnych

Drzwi płaskie – Bardzo prosta forma wykończenia, doskonale nadaje się do minimalistycznych przestrzeni. Mogą mieć też formę ażurową w wersji najprostszej, geometrycznej.

Drzwi szklane – Są bardzo popularne. Wykonuje się je ze szkła hartowanego, dodatkowo zabezpieczonego folią. Mogą być wahadłowe i przesuwane. Stopień przenikalności światła zależy od rodzaju szkła.

Skoro już wiemy jaka jest budowa drzwi, warto zapoznać się z ich podziałem ze względu na rodzaj otwarcia. To bardzo istotne. Rodzaj i powierzchnia wnętrza decyduje o doborze odpowiedniego typu otwarcia skrzydła. Oto kilka podstawowych rodzajów drzwi.

Drzwi klasyczne

Gdzie?
Standardowe drzwi oparte na jednostronnym zawiasie. Dostępne w formach: pełnej bądź ażurowej, prostej lub ozdobnej. Standardowe wymiary to: 70×200, 80×200, 100×200. Stosuje się powszechnie, do wnętrz w których jest miejsce na wahadłowe otwarcie skrzydła. Ich zastosowanie przeważa wśród innych form otwarcia, stąd posiadają największa ofertę na rynku.

Montaż drzwi klasycznych

Jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda montaż drzwi, zapraszamy do lektury artykułów poradnikowych: Montaż drzwi w ścianie nośnej i działowej, a także: Samodzielny montaż ościeżnicy

Drzwi wahadłowe

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Gdzie?
To zwyczajne skrzydła drzwiowe wyposażone w zawiasy, które umożliwiają otwarcie w obie strony. Zaleca się, aby tego typu drzwi posiadały przeszklenie, aby przypadkiem nie uszkodzić osoby po drugiej stronie.

Montaż drzwi wahadłowych
Analogicznie do montażu drzwi klasycznych.

Drzwi łamane

Gdzie?
Doskonale nadają się do małych lub nietypowych wnętrz, gdzie nie ma miejsca na wahadłowe otwarcie drzwi. Po otwarciu drzwi pozostają we framudze, nieznacznie odstając poza jej szerokość.
Do wad zalicza się nieszczelność i wygląd. Od czasów nieestetycznych drzwi składanych bardzo wiele się zmieniło. Drzwi łamane są teraz dekoracyjne i bardzo estetyczne.

Montaż drzwi łamanych
Montaż drzwi łamanych nie jest skomplikowany. Można je montować do framugi lub bezpośrednio do ściany. Wzdłuż przejścia należy zamontować górną szynę , a także listwy boczne. Do jednej z listw, z prawej bądź lewej strony mocuje się drzwi. U góry każdego z paneli składających się na skrzydło drzwiowe, montuje się rolki lub ślizgacze, które będą się poruszały na szynie górnej.
U dołu nie ma szyny, drzwi wiszą w powietrzu.

Drzwi harmonijkowe

Gdzie?
Podobnie jak drzwi łamane, najszersze zastosowanie mają w pomieszczeniach małych. Mieszczą się między framugami. Ich wygląd z reguły jest mniej estetyczny od drzwi łamanych. Nazwa wzięła się od harmonii. W ten sposób działają. Powierzchnia skrzydła składa się z wielu wąskich paneli, połączonych między sobą zawiasami odginającymi się na przemiennie w dwie strony. Po otwarciu stanowią ciasno złożoną harmonijkę. Panele mogą być pełne, lub częściowo ażurowe, proste bądź ozdobne. W razie poszerzenia przejścia, wymiana drzwi harmonijkowych nie jest konieczna. Wystarczy dołożyć kolejne pionowe panele, lub zamontować kolejne skrzydło po drugiej stronie i podzielić konieczną ilość paneli na dwie strony. Producenci drzwi drewnianych poszerzyli swoją ofertę o tego rodzaju technologię.

Montaż drzwi harmonijkowych
Montaż drzwi harmonijkowych jest analogiczny do montażu drzwi łamanych.

Drzwi składane to nie jedyny wybieg jaki można zastosować w niewielkiej przestrzeni użytkowej.
Drzwi rozsuwane bądź przesuwne to ostatni krzyk mody.

Drzwi przesuwne

Gdzie?
To sposób na racjonalną gospodarkę przestrzenią użytkową. Oprócz funkcji zamknięcia/otwarcia przestrzeni, mogą pełnić funkcję ruchomych przegród. Do niedawna wykorzystywano je najchętniej do zamykania wnęk. Dobrze spełniają swoją rolę w wąskich korytarzykach np. jako drzwi łazienkowe lub drzwi pokojowe. Drzwi przesuwne (bądź rozsuwane) charakteryzuje spora grubość skrzydła. To ok. 4 cm. W przeciwieństwie do jeżdżących również drzwi harmonijkowych i składanych są dużo cięższe i potrzebują mocnego „układu jezdnego”.

Montaż drzwi wewnętrznych przesuwanych
Najcięższe drzwi przesuwane mają układ jezdny złożony z prowadnic i wózków. Niektóre mechanizmy wózków wyposażone są w łożyska z teflonu, które umożliwiają bezszelestne przesuwanie. Lżejsze modele można montować na ślizgaczach. Są jednak mało praktyczne. Wymagają użycia większej siły, często ścierają się i klinują.

W przejściu między pomieszczeniami należy je montować do ściany nad nadprożem. Specjalne uchwyty montażowe dostosowane do ciężaru skrzydła, znajdują się w komplecie z drzwiami i mechanizmem. Prowadnicę po zamontowaniu i osadzeniu drzwi na wózkach lub ślizgaczach można zamaskować za pomocą specjalnych dopasowanych listw maskujących. Ostatnio modne jest aby drzwi przesuwane, które oddzielają przestrzenie mieszkalne, chowały się w ścianie. Można to zrobić samodzielnie. Wystarczy postawić ściankę z płyt gipsowo-kartonowych, bez izolacji, jako nakładka na ścianę, na którą nachodzą drzwi.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat doboru drzwi do konkretnych pomieszczeń zapraszamy do lektury artykułu: Drzwi wewnętrzne

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)