Drzwi wewnętrzne w przystępnej cenie

przedpokój

fot. przedpokój

Drzwi okleinowane przestają być drzwiami drugiej kategorii. Zyskują na popularności wśród ekologów, designerów oraz tych, którzy chcą mieć dobry produkt za rozsądne pieniądze.

Jeszcze do niedawna traktowane były jako towar drugiej kategorii. Dzięki stosowaniu Technologii Invado, która pozwala na okleinowanie drzwi wewnętrznych, bez konieczności łączenia okładziny na krawędziach przylgi, zła opinia odchodzi powoli do lamusa. Warto jednak zdać sobie sprawę, że dla trwałości drzwi ważne jest nie tylko to, co na zewnątrz, ale również sposób konstrukcji skrzydła.

MDF, HDF – czyli właściwie co?
Płyty MDF i HDF, które przy produkcji drzwi są materiałem alternatywnym dla drewna, powstają w procesie łączenia włókien drzewnych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. HDF to wysoce zagęszczone płyty, MDF- średnio-gęste. Co to oznacza? Gęstość przekłada się na twardość, a tym samym na zastosowanie danego materiału– tłumaczy Antoni Piosek, dyrektor produkcji w firmie Kosz. – Do produkcji drzwi używamy zarówno płyt MDF, HDF jak i drewna. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości i dlatego pełni różne funkcje. Ramy wykonujemy z drewna lub płyt MDF, natomiast HDF- y stanowią świetny surowiec oklejający. Są bowiem bardzo wytrzymałe, a ich powierzchnię łatwo można wykończyć okleiną lub fornirem- wyjaśnia Marek Kapica odpowiedzialny za markę Invado. – Dla przykładu, ramę drzwi Domino stanowi drewno obłożone obustronnie płytą HDF, natomiast ich wypełnienie wykonane jest z płyty MDF. Dodatkowo całość oklejona jest fornirem, czyli naturalną okleiną składającą się z cienkich płatów drewna. W ten optymalny sposób wykorzystujemy zalety danego materiału, uzyskując funkcjonalność i wysoką estetykę.

Wytrzymałe, funkcjonalne, ładne
Płyty pilśniowe nowej generacji charakteryzują się bardzo drobną powierzchnią. Dzięki temu można je bezpośrednio lakierować oraz wykańczać różnego typu okładzinami. Płyty MDF dzięki jednolitej gęstości i składzie, stanowią świetny materiał do obróbki maszynowej. Wysoką jakość i odporność na uszkodzenia mechaniczne zawdzięczają “suchemu” procesowi produkcji. Jednorodna budowa wyklucza powstawanie strukturalnych niedoskonałości: pęknięć, sęków, nierówności. Dlatego płyty stają się coraz poważniejszą konkurencją dla naturalnego drewna, zwłaszcza, że dzięki specjalnym technologiom, potrafią nie tylko dobrze się prezentować, ale nawet do złudzenia przypominać drewno.

A co w środku?
Wnętrze skrzydła zależy od rodzaju, funkcji i przeznaczenia drzwi. Dlatego w zależności od potrzeb można zastosować wypełnienie wzmacniające konstrukcję drzwi w formie płyty pełnej lub otworowej. Często spotykanym wkładem jest również tzw. „plaster miodu”. Rodzaj zastosowanego wypełnienia wpływa w znacznym stopniu na ciężar drzwi. Dodatkowo każdy z nich charakteryzuje się różnym poziomem właściwości akustycznych, przy czym największe posiada płyta pełna.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)