Drzwi wewnętrzne

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Bierzemy się właśnie za remont naszego domu, mieszkania… Mamy już wszystko obmyślone: kolory ścian, jaka będzie podłoga, wiemy już które meble zakupimy. Pozostaje jeszcze jeden ważny element, który nie tylko będzie oddzielał różne pomieszczenia od siebie, ale także doda „kropkę nad i” naszemu wnętrzu, podkreśli jego styl i unikalny charakter. Nie ma się co spieszyć przy wyborze, gdyż całość musi ze sobą idealnie współgrać. Jednak wygląd to nie jedyna cecha która powinniśmy się kierować przy wyborze…

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Jest kilka kryteriów wyboru drzwi. Jednym z nich jest sposób ich otwierania. Tu podejmując decyzję, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę ile mamy miejsca. Jeśli mamy go naprawdę dużo możemy zamontować drzwi wahadłowe. Wymagają najwięcej miejsca gdyż ich ruch odbywa się na obie strony ściany, zamykając się samoczynnie wahadłowo. W domowych warunkach najbardziej popularne są drzwi rozwieralne, które mogą być jako drzwi jednoskrzydłowe lud drzwi dwuskrzydłowe. Parametrem który musimy określić kupując takie drzwi, jest to czy mają się otwierać w lewą czy prawą stronę.
Jeśli ilość miejsca w pomieszczeniu nie pozwala nam nam na drzwi rozwieralne dobrą propozycja są drzwi składane (łamane). Gdy są zamknięte wyglądają jak rozwieralne, natomiast tak naprawdę skrzydło podzielone jest na dwie lub więcej części, przez co po złożeniu nie wymagają tyle miejsca. Odmianą drzwi składanych są drzwi harmonijkowe. Budową przypominają składane, jednak tutaj sami decydujemy z ilu części będą się składać. Nadają się do futryn o nietypowej szerokości. Innym dobrym rozwiązaniem przy braku miejsca są drzwi przesuwne naścienne, które wymagają tylko pozostawienia wolnego miejsca na ścianie. Jeśli jednak z kawałkiem wolnej ściany jest też problem pozostają drzwi przesuwne chowane w ścianie. Niestety o nich najlepiej pomyśleć na początku remontu, gdyż wymagają postawienie odpowiedniej ściany działowej.

drzwi przesuwne

fot. drzwi przesuwne

Przeczytaj również: Menoto – król minimalizmu

Kolejnym kryterium przy wyborze drzwi jest ich wnętrze – czyli jak i z czego są zbudowane. Drzwi produkowane są z nie tylko z materiałów drewnopochodnych, np. płyt pilśniowych czy wiórowych, ale także z drewna (dąb, mahoń, jesion, buk, sosna). Drzwi drewniane są lite lub sklejane z kilku warstw.
Często drzwi wewnętrzne są drzwiami do zadań specjalnych. Oddzielają od siebie pomieszczenie ogrzewane i nieogrzewane (np. kuchnia i spiżarka) czy też ciche i głośne (pokój dziecka i gabinet do pracy). Niekiedy muszą wytrzymywać porównywalnie wiele co drzwi zewnętrzne: zmiany temperatury, wilgoć, zadrapania, trzaśnięcia. Przy wyborze tych drzwi warto rozejrzeć się w ofercie producentów (np. Porta, BEL-POL, Door-Pol) i wybrać dokładnie to co nas interesuje.

witraż

fot. witraż

Drzwi mogą okazać się też pomocne przy doświetleniu ciemnego korytarza, wystarczy zamontować takie całe ze szkła, lub z dużą ilością przeszkleń. Mamy teraz do wyboru naprawdę dużo rodzaju szkła: matowe, barwione, przezroczyste, więc z czego wybierać. Ciekawym rozwiązaniem są przeszklenia witrażowe. Nadają się do oddzielenia tej prywatnej części domu, jak np. sypialnia, dalej spełniając swoją funkcje doświetlenia.
W łazienkach, toaletach zazwyczaj montujemy drzwi pełne lub ewentualnie z małym przeszkleniem, pamiętając o otworach wentylacyjnych w dolnej części.

Przy kupnie drzwi nie możemy pominąć tematu ościeżnicy. Zazwyczaj w naszych domach są futryny metalowe. Jeśli nie planujemy większego remontu, lepiej ich nie ruszać starej – narobimy sobie tylko bałaganu. Jeśli jednak przeprowadzamy generalny remont warto pokusić się o zmianę ościeżnicy, wtedy będziemy mieć pewność że całość będzie ze sobą idealnie współgrać i pasować do otoczenia.

Często producenci dają nam oprócz możliwości doboru koloru i wielkości zarówno drzwi jak i ościeżnicy, możliwość dobrania sobie, pełniącej również funkcje ozdobną, klamki – jej koloru, kształtu i materiału z jakiego jest wykonana.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, niż uzbrojonym w gotówkę wybrać się na poszukiwania tego jakże ważnego elementu naszego domu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)