Drzwi z przylgą czy bez?

Drzwi

fot. Drzwi

Drzwi wewnętrzne to zakup na długie lata. Ważne jest, aby był on wynikiem przemyślanej decyzji. Przy wyborze warto uwzględnić nie tylko walory estetyczne ale także funkcjonalność danego modelu. Jednym z kluczowych kryteriów wartym rozważenia jest konstrukcja, która może być przylgowa lub bezprzylgowa.

Standardowo drzwi wykonywane są w systemie przylgowym. Takie modele posiadają charakterystyczne wcięcie. Dzięki temu w pozycji zamkniętej część skrzydła jest schowana w ościeżnicy, widoczny jest delikatny uskok. Drzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź, dlatego też podczas zamykania całe zrównają się z ościeżnicą, tworząc z nią jedną linię. Aby efektywnie wykorzystać walory tych konstrukcji należy dobrać je do konkretnego typu wnętrza.

Masywna nowoczesność

Drzwi

fot. Drzwi

Drzwi w systemie bezprzylgowym takie jak NOBLE bądź SABIA firmy Pol-Skone charakteryzują się prostą formą. Doskonale podkreślają w szczególności minimalistyczne wnętrza, w których z reguły wykorzystuje się proste linie i gładkie powierzchnie. W pozycji otwartej drzwi te sprawują wrażenie masywniejszych niż modele z przylgą, co także stanowi cechę doskonale współgrającą z nowoczesnym stylem aranżacji. Dzięki temu drzwi sprawiają wrażenie wbudowanych w ścianę. Efekt ten można uwydatnić stosując wykończenie ściany w odpowiednio dobranym kolorze oraz fakturze. Ułożenie ościeżnicy i skrzydła w jednej linii wpływa na wrażenie optycznego poszerzenia podłogi co szczególnie ma zastosowanie w wąskich przejściach. Drzwi tego typu są zalecane zwłaszcza do zamkniętych pomieszczeń, w których drzwi są widoczne od strony zewnętrznej. Należy mieć na uwadze, że drzwi bezprzylgowe wymagają bardzo precyzyjnego montażu, gdyż każde choćby najmniejsze niedociągnięcie będzie od razu widoczne.

Lekka klasyka

Przeczytaj również: Salon w kolorze blue jeans
Drzwi

fot. Drzwi

Drzwi z przylgą mają prostszą konstrukcję i są popularniejszym rozwiązaniem, stąd tak szeroki ich wybór od prostych wzorów ARCO czy MODERN, przez klasyczne skrzydła – VITTORIA-W lub INTERSOLID, aż po nowoczesne, jak np. ASTRO. System przylgowy jest także mniej wymagający jeśli chodzi o kwestię techniczną. Można w nim w łatwy sposób regulować zawiasy. Jest to cenna zaleta, szczególnie w nowym budownictwie, w którym ściany mogą przez lata pracować i osiadać. Pod względem estetycznym drzwi przylgowe za sprawą wycięcia na krawędzi skrzydła sprawiają wrażenie lżejszych niż bezprzylgowe. Przylga stanowi także swojego rodzaju maskownicę ukrywającą zamek oraz szczelinę między skrzydłem, a ościeżnicą. Tego rodzaju stolarka jest zalecana w szczególności do niewielkich pomieszczeń, w których skrzydło często pozostaje otwarte. Drzwi w tym systemie posiadają załamania i kanty, które efektownie eksponuje piękno wykończenia. Ich pozbawiona uproszczeń budowa doskonale łączy się z elementami dekoracyjnymi jak rzeźbienia, czy okucia. W przeciwieństwie do typowo modernistycznych wariantów bezprzylgowych, modele z przylgą doskonale prezentują się w aranżacjach nawiązujących do klasyki lub stylu retro. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)