Drzwi zewnętrzne

drzwi zewnętrzne

fot. drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne oprócz funkcji użytkowej, coraz częściej stanowią ważny element aranżacji budynku. Warto zatem zadbać o odpowiedni materiał i kolor, tak aby współgrały one z charakterem domu. Wybierając, powinniśmy kierować się nie tylko estetyką ale przede wszystkim naszym bezpieczeństwem. Dobre drzwi wejściowe powinny stanowić przeszkodę dla złodzieja, a zarazem powinny być odporne na czynniki atmosferyczne – takie jak deszcz, słońce czy mróz. Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest szczelność drzwi, a co za tym idzie dobra ich izolacja termiczna.

Obecnie producenci drzwi oferują szeroką gamę gotowych wzorów. Ze względu na materiał z którego mogą być one zrobione, dzielimy je na:

drzwi zewnętrzne

Przeczytaj również: Projekty domów z dużą kuchnią

fot. drzwi zewnętrzne

drzwi aluminiowe – ze względu na swoją konstrukcję, stanowią najtrwalszy rodzaj drzwi. Dodatkową zaletą jest duża dźwiękochłonność. Łatwo zmienić ich kolor i nie wymagają częstej konserwacji;
drzwi drewniane – do ich produkcji stosuje się drewno dębowe, mahoniowe, sosnowe, świerkowe lub cedrowe. Jeżeli drewno jest klejone, mamy gwarancję że nasze drzwi będą stabilne i nie będą wypaczać się. Dużą zaletą jest też dobra izolacja termiczna i akustyczna. Pamiętać jednak należy, że takie drzwi są ciężkie, dlatego zawiasy powinny być mocne i dobrze osadzone w murze;
drzwi z PCV – mają szeroki wachlarz kolorów. Często ich powierzchnia oklejona jest powłoką akrylową lub okleiną PCV. Produkowane są z tworzywa wysokoudarowego i utwardzonego. Ten rodzaj drzwi charakteryzuje się lekkością oraz łatwością w montażu. Dodatkowo nie wymagają częstej konserwacji;
drzwi z włókna szklanego – są bardzo estetyczne. Wypełnione są pianką poliuretanową wkomponowaną w ramę z drewna. Zaletą drzwi z włókna szklanego jest lekkość oraz trwałość;
drzwi stalowe – ten rodzaj materiału stosuje się do produkcji drzwi antywłamaniowych, przeciwpożarowych oraz drzwi garażowych, które bardzo często obłożone są ozdobnymi wykładzinami z materiałów drewnopochodnych. Zazwyczaj są one docieplane pianką poliuretanową. Skrzydło ze stali jest odporne na rozbicie oraz próbę wyważenia ze względu na swoja mocną konstrukcję.

kołatka

fot. kołatka

Zobacz również: Drewno egzotyczne

Ważnym elementem drzwi są okucia drzwiowe. Aby dobrać odpowiedni zamek czy klamkę warto wziąć po uwagę częstotliwość użytkowania, trwałość, bezpieczeństwo użytkowania oraz stopień zabezpieczenia przed włamaniem. Obecnie na rynku oferowane są klamki o różnych wzorach, kolorach i rodzajach materiału, z którego są wykonane. Istotny jest także odpowiedni dobór zawiasów, które bardzo chętnie pokrywane są listwami maskującymi.
Coraz częściej drzwi ozdabiane są szybami, które mogą być nie tylko okrągłe, prostokątne czy trójkątne ale również kolorowe lub ozdobione witrażem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo wstawia się szkło antywłamaniowe, kuloodporne lub ognioodporne.
Elementami wykończeniowymi a zarazem przydatnymi są skrzynki na listy, wizjery, kołatki czy też żaluzje międzyszybowe. Równie ciekawym elementem może być daszek umieszczony nad drzwiami oraz odpowiednio dobrane oświetlenie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)