Dystyngowana elegancja angielskich ogrodów

nawierzchnie

fot. nawierzchnie

Bujna roślinność, bogactwo kolorów, wypielęgnowany trawnik w odcieniu soczystej zieleni i elementy małej architektury nawiązujące do minionych epok – to niewątpliwie główne, choć nie jedyne znaki rozpoznawcze nastrojowych, angielskich ogrodów. Harmonijnym uzupełnieniem aranżacji inspirowanej wiktoriańską epoką są także kręte ścieżki, wijące się pośród drzew i ozdobione mozaikowymi wzorami.

Przeczytaj również: Ogrodzenia z kompozytu

Romantyczne inspiracje
Angielskie ogrody to klasyka gatunku, która także współcześnie znajduje wielu adeptów. Aranżując ogród w stylu wiktoriańskim nie można zapomnieć o tym, że kluczową rolę odgrywa w nim bogata i pozornie swobodnie rosnąca roślinność. Ingerencję ze strony człowieka dostrzec może tylko wyjątkowo wprawne oko, ponieważ główną zasadą podczas kreowania tego rodzaju projektów jest poddanie się naturalnym warunkom okolicznego terenu.

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Ogród angielski powinien, w jak największym stopniu przypominać dzieło samej natury. Zasada ta dotyczy szczególnie kwiatowe rabaty o nieregularnym kształcie i kilku poziomach. Do wykonania tego typu kwietników wykorzystać można betonowe palisady np. Palisadę łamaną Polbruk, która pozwoli zróżnicować przestrzeń. Rośliny, których nie może zabraknąć w tego typu aranżacjach to z pewnością róże, jaśminy, wrzosy i hortensje zarówno w postaci rabat, jak również kolorowych girland. Dobrze jest stworzyć roślinną kompozycję z użyciem odmian w kolorze fioletów, różów i bieli. Wprowadzić można również barwne elementy w donicach, postawionych na trasie lub balkonie w towarzystwie drewnianych lub metalowych mebli ogrodowych. W tego typu otoczeniu sprawdzą się również różnego rodzaju pnące bluszcze, winorośle, równo przycięte żywopłoty oraz gęsty trawnik.

Obok bujnej i barwnej roślinności w krajobrazie angielskiego ogrodu dominują także kręte ścieżki, charakteryzujące się mozaikowymi wzorami i nieregularnym kształtem. Do ułożenia tego typu nawierzchni wykorzystać można kostki brukowe imitujące strukturą naturalny granit, jak np. Polbruk Avanti czy Polbruk Beganit. Elementy z tych kolekcji mają dodatkowo trapezową formę, która ułatwia budowanie różnego rodzaju kół i łuków. Cechę tę wykorzystać można, nie tylko do profilowania kształtu ścieżek, ale również do tworzenia na większych płaszczyznach różnego rodzaju wzorów.

Kostki z linii Polbruk Avanti i Polbruk Beganit są dostępne aż w 6 kolorach (szarym, ciemnoszarym, grafitowym, żółtym, czerwonym i brązowym), które można ze sobą dowolnie łączyć, realizując ciekawe koncepcje. Jeśli natomiast zależy nam na uzyskaniu bardziej sielskiego charakteru, wykorzystać można kostkę Polbruk Merkado również o trapezowych kształtach, jednak gładkiej powierzchni i lekko zaokrąglonych brzegach. W przypadku, kiedy planujemy kostką brukową wyłożyć nawierzchnię tarasu dobrze jest natomiast użyć kwadratowych elementów np. Polbruk City czy Napoli, które ułatwią stworzenie prostych linii brzegowych i jasno wydzielą poszczególne strefy. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)