Działki budowlane w Polsce

działka budowlana

fot. działka budowlana

Generalną tendencją w II kwartale 2009 r. Jest spadek cen działek wokół dużych miast. Największy dotyczy miejscowości podwarszawskich, takich jak Legionów, Łomianki, Stare Babice i Józefów. W niektórych przypadkach cena spadła nawet o 35 proc.

Przeczytaj również: Okna bez tajemnic

W najbardziej niekorzystnym okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku wystawiono o 65 procent więcej działek na sprzedaż niż przeciętnie. Mały popyt wymusił na sprzedawcach obniżkę cen, nawet do 100 zł za mkw.

W okolicach Wrocławia najdroższe grunty niezmiennie sprzedawane są w Kobierzycach. W porównaniu do poprzedniego roku ich cena spadła około 28 proc.

Przeczytaj również: Mistrzowska promocja MONZAplus

W Murowanej Goślinie i Obornikach pod Poznaniem miała miejsce największa obniżka ceny działki o blisko 20 proc. wartości.

W miarę stabilne ceny gruntów utrzymał Kraków.

Największy wpływ na ceny gruntów mają lokalne władze samorządowe. Ziemie w trakcie odrolnienia lub odrolnione prędzej spadną niż ceny gruntów nieodrolnionych.
Na problem zbytu działek budowlanych w miastach ma wpływ stan gospodarki finansowej i problem z uzyskaniem kredytu. Niektórzy eksperci twierdzą, że w 2009 r. transakcja kupna ziemi spadła o 70 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Mówi się, że stagnacja lub bardzo wolny spadek może trwać nawet przez dwa kolejne lata. Ewentualny wzrost może być spowodowany zmianą przeznaczenia terenu (np. zgodnie z nowym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego).
Największą popularnością cieszą się działki o powierzchni od 1000 do 1500 mkw.

ceny działek budowlanych w Polsce

fot. ceny działek budowlanych w Polsce

Po prawej stronie tekstu znajduje się tabela, w której przedstawiono ceny działek budowlanych pod budownictwo jednorodzinne w wybranych miastach i regionach (Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Sopot). Dane do tabeli pochodzą ze źródeł: Raport Szybko.pl i Expander dla II kwartału 2009r., oraz Raport z Rynku Nieruchomości 2009 Polska (Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk, Poznań, Łódź)(www.ober-haus.pl)

Działki budowlane nad morzem
Najwyższe ceny osiągały działki w środkowym pasie nadmorskim, w miejscowościach takich jak: Gdańsk (Jelitkowo i Brzeźno), Gdyni (Orłów Morski) i Sopocie Dolnym. Z analiz specjalistów wynika, że dużym powodzeniem cieszyły się też działki o przeznaczeniu komercyjnym. Cena 1 mkw dochodziła nawet do 2000 zł za 1 mkw.
Miejscowości nadmorskie za priorytet traktują zagospodarowanie olbrzymich przestrzeni nadmorskich w sposób komercyjny. To cel rangi aglomeracyjnej. Zrealizowanie planów zagospodarowania przestrzennego przyniesie wymierne zyski na skalę regionalna i ponadregionalną.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)