Egzotyczny ogród

Roślina egzotyczna

fot. Roślina egzotyczna

Wiadomo, że w naszych warunkach ciężko stworzyć ogród pełen egzotycznych roślin. Jednak istnieje wiele roślin, które przypominają tropikalne piękności i mogą rosnąć w naszym przydomowym ogrodzie.

Najważniejszym elementem egzotycznego ogrodu jest oczywiście roślinność. Okazy, które do niego wybierzemy powinny charakteryzować się wyrazistą, a nawet jaskrawą barwą, pokaźnymi rozmiarami i dużymi liśćmi. Efekt dżungli osiągniemy sadząc bujnie rozrastające się rośliny, charakterystyczne dla gorących regionów świata. Jednak do naszych ogródków ciężko będzie wprowadzić roślinność typowo tropikalną ze względu na dość kapryśną, polską aurę. W tym wypadku, można zastosować kwiaty o egzotycznym wyglądzie ale jednocześnie wytrzymałe na chłody.

Pamiętajmy, że wyraziste, mocne kolory roślin przyciągają wzrok. Ognistą barwą kwiatów i efektownymi liśćmi będzie na pewno zwracać na siebie uwagę paciorecznik ogrodowy. Ten ciekawy gatunek występuje w czerwonej, pomarańczowej i żółtej kolorystyce. Mięsiste kłącza paciorecznika sadzone są na rabatach wiosną, a kwitną do nadejścia pierwszych przymrozków.
Szczególną i ciekawą paletą barw mogą pochwalić się również liliowce ogrodowe. Są to wytrzymałe byliny, które mogą być ozdobą niemal każdego ogrodu. Niektóre z odmian, mają duże, przypominające egzotycznie kwiaty. Rośliny te szczególnie atrakcyjnie prezentują się nad wodą.
Wyraziste kolory i interesujący kształt mają również kwiaty trytomy ogrodowej, która na rabacie będzie stanowić mocny akcent kompozycji.

Przeczytaj: Ogrody półcienia
Glorioza

fot. Glorioza

Inną, ciekawą rośliną znakomicie nadającą się do koncepcji egzotycznego ogrodu jest męczennica, której kwiat przypomina ukwiał. Jest to pnącze ciepłolubne. Męczennica polecana jest do upraw w pojemnikach na tarasach, balkonach lub do ogrodów zimowych. Na temat uprawy i pielęgnacji męczennicy możesz przeczytać w artykule pt: „Męczennica”. Wiele oryginalnych kwiatów, które wzbogacą rabaty naszego ogrodu znajdziemy pośród roślin cebulowych min. takich jak: eukomis, glorioza czy błoncztka.

Ciekawie reprezentującą się roślina jest gunnera, rosnąca niestety tylko w cieplejszych regionach naszego kraju, podobnie jak rodgersja kasztanowcolistna, której liście podobne są do dużych liści kasztanowca. Doskonale natomiast w naszych warunkach klimatycznych będzie się czuć funkia. Roślina ta wyróżnia się barwnymi liśćmi oraz interesującymi kwiatami.
Równie dekoracyjną rośliną jest cytryniec chiński ze względu na szczególnie ozdobne jesienią grona czerwonych jagód oraz żółto zabarwione liście. Więcej na temat cytryńca chińskiego można zobaczyć w artykule pt: „Cytryniec chiński”.

Chcąc stworzyć egzotyczny ogród, nie możemy zapomnieć o „tropikalnych” drzewach. Wyjątkowo tropikalnym wyglądem może pochwalić się surmia bignoniowa. Charakterystyczne liście o sercowatym kształcie mogą mieć barwę zieloną lub cytrynową. Owoce tej rośliny przypominają długie strąki fasoli i pozostają na gałęziach aż do wiosny. Znakomicie sprawdzi się również sumak octowiec, którego liście pięknie przebarwiają się jesienią. Kwiaty sumaka mają stożkowaty kształt, występują w zwartych kwiatostanach ,a ponadto wyróżniają się amarantową kolorystyką.

kwiaty

fot. kwiaty

Tajemniczy, a zarazem interesujący wygląd nadają każdemu ogrodowi pnącza np.: wijące się po pergoli lub altanie. Niezwykłe wrażenie może sprawić kobea pnąca, o dużych dzwonkowatych kwiatach. Wysiewamy ją wiosną do pojemników. Zaraz po ostatnich wiosennych przymrozkach możemy przesadzić ją do gruntu. Zachwycające kwiaty ma także żółty milim, który doskonale będzie zdobił nasz taras lub balkon. Aby to piękne pnącze okazale nam kwitło, warto zapoznać się z tajnikami pielęgnacji, o której możesz przeczytać w artykule pt: „Żółty milim”. Niezwykłe ulistnienie ma także kokornak wielkolistny, który jesienią przebarwia się na intensywny żółty kolor.

Tworząc nasz egzotyczny ogród powinniśmy dobierać roślinny bogate w okazałe i barwne liście oraz kwiaty o niespotykanych nietuzinkowych kształtach Wprowadzając je na rabaty, bez problemu będziemy mogli stworzyć wrażenie egzotycznej dżungli, która zachwyci odwiedzających nas gości.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)