Ekologiczny dom – na czym polega budownictwo ekologiczne?

Budownictwo ekologiczne

Coraz więcej mówi się nie tylko o konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia oraz dbania o jakość spożywanych posiłków, ale także rosnącej potrzebie ochrony środowiska naturalnego. Każdy z nas może we własnym gospodarstwie domowym wprowadzić profesjonalne systemy lub chociaż pozytywne codzienne nawyki, które przyczynią się do oszczędności surowców naturalnych czy ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.   Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne. Pomimo tego, że wydatki związane z budową takiego domu są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego budynku, to niskie koszty utrzymania i eksploatacji przekonują coraz więcej osób do takiego rozwiązania.

Budownictwo ekologiczne krok po kroku

Ekologiczny dom to przede wszystkim dom energooszczędny, czyli dobrze ocieplony, szczelny oraz wyposażony w sprawny system wentylacyjny, aby do minimum ograniczyć straty ciepła, a także wykorzystujący odnawialne źródła energii. Co więcej, do jego postawienia wykorzystuje się przede wszystkim materiały nieoddziałujące negatywnie na środowisko.

Budownictwo ekologiczne

fot. Budownictwo ekologiczne

Projekty domów ekologicznych

Decyzję o budowie domu ekologicznego należy podjąć już na etapie wyboru odpowiedniego projektu. Niektóre pracownie architektoniczne posiadają gotowe projekty domów ekologicznych, w wielu przypadkach warto jednak zdecydować się na indywidualny dobór odpowiednich rozwiązań.

Na tym etapie musimy wziąć pod uwagę usytuowanie działki względem stron świata. Warto, aby na przykład większość okien znalazła się po stronie południowej. Dzięki temu przez sporą część dnia skorzystamy głównie ze światła dziennego.

Kolejny istotny parametr ekologicznego budynku to termoizolacyjność. Ogromne znaczenie ma przy tym nie tylko grubość warstwy izolacyjnej, ale także staranność jej wykonania, która zapewni odpowiednią szczelność oraz umożliwi wyeliminowanie większości potencjalnych mostków termicznych. Budownictwo ekologiczne zakłada warstwę izolacji o grubości nawet 20 cm. Dla porównania, dla domów tradycyjnych może ona być niemal o połowę cieńsza i wynosić 12 cm. Warto również zdecydować się na zastosowanie materiałów budowlanych, które mają zdolność akumulowania ciepła. Dzięki temu z łatwością utrzymamy optymalną temperaturę zarówno latem, jak i zimą.

Niemniej istotna kwestia to jakość oraz sposób osadzenia okien i drzwi. Im niższy współczynnik przenikalności termicznej wykorzystanego materiału, tym lepiej. Pomocne mogą okazać się również zewnętrzne rolety, które ograniczą ucieczkę ciepła zimą, latem natomiast ochronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem.

Sposób na ekologiczn dom - baterie słoneczne

fot. Sposób na ekologiczny dom – baterie słoneczne

Ekologiczny dom wyposażony zostaje zwykle w nowoczesne instalacje, zapewniające domownikom komfort cieplny, zużywając przy tym znacznie mniej prądu niż klasyczne urządzenia.  Znaczną część energii w trakcie użytkowania domu, pochłania ogrzewanie budynku. Wybór najwłaściwszej technologii zależy od wielu czynników lokalnych, więc trzeba dokonywać go indywidualnie dla każdego budynku. Na szczęście mamy obecnie wiele możliwości, począwszy od nowoczesnych kotłów na paliwa stałe (np. pellety), przez kolektory słoneczne, aż po pompy ciepła bądź mini elektrownie domowe. Popularna się także wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, czyli urządzeniem odzyskującym ciepło z przepływającego przez centralę powietrza, pozwalającym na ograniczenie strat energii.

Ekologiczny dom – ekologiczne nawyki

Kiedy podejmiemy już najważniejsze decyzje dotyczących wyboru projektu, materiałów budowlanych czy sposobu ogrzewania oraz wentylacji, warto zastanowić się nad wyposażeniem domu w sprzęty pobierające jak najmniejszą ilość energii. Nowoczesne technologie sprawiają, że budynki mieszkalne stają się zarazem komfortowe dla mieszkańców oraz funkcjonalne, a równocześnie przyjazne środowisku.

Jednak nawet jeśli nie stać nas na zastosowanie najbardziej wydajnych i ekologicznych instalacji, warto wprowadzić w życie pozytywne nawyki sprzyjające energooszczędności, takie jak zmywanie przy pomocy zmywarki, obniżanie w nocy temperatury ogrzewania, korzystanie z prysznica zamiast wanny czy wyłączanie niepotrzebnego światła w pomieszczeniach.

Ekologiczny dom - ekologiczne nawyki

fot. Ekologiczny dom – ekologiczne nawyki

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)