Ekonomiczne podejście do budowy domu

Marzysz o własnej nieruchomości, ale martwisz się budżetem? Niepotrzebnie. Kwestie finansowe wcale nie muszą przekreślać planów budowy domu jednorodzinnego. Warto uzbroić się w kartkę i ołówek, aby z ekonomicznym nastawieniem podejść do wyboru odpowiedniego projektu. Jak to zrobić?

Dom dopasowany do potrzeb

W pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć potrzeby domowników, aby dostosować do nich przyszłe zagospodarowanie przestrzeni. Budowa domu to przecież poważna decyzja, a wybrane pomieszczenia mają służyć mieszkańcom przez długie lata. Im prostsza konstrukcja i mniej pokoi, tym taniej uda się zrealizować projekt.

Po określeniu własnych preferencji dobrze jest zaplanować dostępny budżet i przekalkulować, czy będzie nas stać na utrzymanie konkretnej nieruchomości. Zanim przystąpimy do wyboru konkretnego projektu domu parterowych, rozejrzyjmy się za odpowiednią działką budowlaną. Wielkość i ukształtowanie terenu ma ogromny wpływ na planowanie konstrukcji budynku.

Projekt domu ma znaczenie

Wydatki można zmniejszyć na każdym etapie planowania budowy, ale to wybór projektu ma największe znaczenie. Zależnie od tego, czy decydujemy się na dom parterowy, czy może na dom z użytkowym poddaszem, koszty realizacji będą różne. Przy wyższych budowlach sporo pieniędzy pochłoną zastosowane technologie oraz użyte materiały. Niższe nieruchomości staną się natomiast droższe dopiero podczas późniejszej eksploatacji.

ekonomiczny dom 1

fot. ekonomiczny dom 1

Przeczytaj również: Pracownia Domowe Klimaty

W każdym przypadku warto zdecydować się na dom o jak najprostszej bryle. Dobrym przykładem nowoczesnej i zwartej konstrukcji, która pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i energię jest projekt E1 II ECONOMIC od Pracowni Projektowej Archipelag. Budynek jest nie tylko elegancki, ale i w pełni funkcjonalny.

ekonomiczny dom 2

fot. ekonomiczny dom 2

Wybór padł na jednopoziomowy budynek? Projekt domu parterowego również doskonale się sprawdzi. Układ pomieszczeń został opracowany z myślą o wymagających domownikach. Łączy w sobie ergonomiczność i tradycję.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)