Ekspert radzi: jak zaaranżować małą łazienkę?

łazienka

fot. łazienka

Mała łazienka nie musi być problemem – ograniczona przestrzeń nie oznacza rezygnacji z ulubionych kolorów i wygody. Urządzenie małych przestrzeni to kwestia pomysłowości i kilku nieskomplikowanych rozwiązań. Jak wygodnie urządzić małą łazienkę radzi Katarzyna Madalińska, architekt marki Domino.

Wbrew schematom
Mały metraż znacznie ogranicza możliwości – Ważne, aby do urządzenia łazienki podejść z pozytywnym nastawieniem, odnaleźć potencjał łazienki, a jej wady zamienić w zalety – podkreśla architekt marki Domino.

łazienka

fot. łazienka

Łazienka wielkości 4 m2 wcale nie musi być nudna. Bawmy się kolorem i zestawiajmy barwy kontrastowe. – Zdecydowane kolory odwrócą uwagę od niewielkiej przestrzeni. Jasne z kolei optycznie oddalą i powiększą przestrzeń. Ciemne barwy mogą wyznaczać lub podkreślać strefy łazienkowe, jak np. strefę wokół umywalki – radzi Katarzyna Madalińska. Przykładem takiego rozwiązania może być aranżacja z użyciem płytek ceramicznych z kolekcji Bali marki Domino. Architekci proponują w niej świadome operowanie kolorami, tak by we wnętrzu osiągnąć pożądany efekt. Praktyczne rozwiązania i odpowiednio dobrana kolorystyka będą skutkować oryginalnym efektem stylistycznym.

Klasycznie
Dla osób, które preferują stonowane kolory, projektanci przygotowali ciekawe rozwiązania. – Mała łazienka wygląda interesująco także w kolorach stonowanych, na przykład w połączeniu ciepłych tonacji brązu w kolekcji Grande – opowiada architekt marki Domino. Istotny dla zachowania proporcji pomieszczenia jest układ kolorystyczny – 3 z 4 ścian utrzymano w jasnej tonacji, tak by nie przytłoczyć wnętrza. Poprzez zastosowanie ciemnego brązu i użycie geometrycznego, strukturalnego dekoru wyróżniono strefę z wanną.

Zagospodarowanie przestrzeni
Płytki ceramiczne to nie wszystko. Równie ważne w zachowaniu proporcji we wnętrzu są meble łazienkowe i rozmieszczenie półek na ręczniki czy różnego rodzaju kosmetyczne drobiazgi. – Ważne, aby kosmetyki i przybory toaletowe zamknąć w głębokich zakamarkach szafek i szuflad. Na półkach powinny królować urocze drobiazgi, decydujące o charakterze i stylu wnętrza – tłumaczy Katarzyna Madalińska. W małych łazienkach dobrze jest zastosować duże lustro, którego właściwości optycznego powiększenia przestrzeni są niedoceniane. Taki zabieg zaproponowany został w aranżacji łazienki kolekcji Bisette. Małe wnętrze spektakularnie powiększono dzięki zamontowaniu lustra na całej powierzchni ściany: od podłogi aż po sufit. W tej aranżacji łazienka „przegląda się” we własnym odbiciu.

Podstawą jest sposób myślenia o małej łazience. Wtedy z miejsca, które ogranicza, stanie się miejscem funkcjonalnym, w którym będziemy przebywać z przyjemnością. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)