Elewacja a estetyka budynku

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Fasada budynku pełni funkcje reprezentacyjne wobec całego obiektu. To architektoniczny element, na który zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Co zrobić, aby zachwycała przez długie lata?

Zobacz również: Klinkier ozdobą elewacji

Budynek w pięknej szacie
Starannie wykonana elewacja decyduje nie tylko o estetyce budynku, ale również pełni funkcję ochronną. Dlatego inwestorzy i wykonawcy poszukują rozwiązań, które pozwalają im realizować zadania kompleksowo, ze szczególnym naciskiem na jakość zastosowanej technologii. Wybór systemu ociepleń, materiałów do malowania elewacji, czy produktów renowacyjnych to ważna decyzja, przy której podejmowaniu należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na odpowiedni dobór parametrów technicznych. Materiały budowlane powinny być dostosowane do przetrwania w trudnych warunkach, tj. nadmierne działanie światła słonecznego, wysokie i niskie temperatury.

Architektoniczny miszmasz
Na początku XX wieku futuryści zachwyceni byli wizją miast z betonu oraz stali. To co szokowało kilkadziesiąt lat temu, nie robi już dzisiaj wielkiego wrażenia, szczególnie dlatego, że stało się powoli naszą codziennością. W dużych miastach dominuje szkło, metal, ostre kształty. Z jednej strony obiekty zachwycają swoją urodą, czasem szokują, a nawet prowokują. Wyrastające niczym grzyby po deszczu szklane wieżowce, powstające między blokowiskami z wielkiej płyty oraz rewitalizacje całych dzielnic, w tym pofabrycznych obiektów, stanowią dziś architektoniczny krajobraz miast. W tej całej gorączce urbanistycznej wyróżnienie wyjątkowych realizacji wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale także wyczucia estetycznego. Od trzech lat podejmuje się tego firma Baumit, organizując konkurs fasady Roku. – Nie jest łatwo wybrać najpiękniejsze wykonane elewacje budynków zwłaszcza, że poziom zgłoszonych obiektów z każdym rokiem jest coraz wyższy – mówi Renata Rybka z firmy Baumit.

Przeczytaj również: Niższe ceny dachówek

W zagospodarowaniu przestrzennym miast, miasteczek, a nawet wsi potrzeba obiektów, które w sposób wyjątkowy łączą inwencję architekta z wysokiej jakości materiałami budowlanymi oraz profesjonalnym wykonaniem. Tylko takie podejście, pozwoli znacząco przyczynić się do upiększenia naszego otocznia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)