Elewacja klinkierowa – instrukcja montażu

Jednym z elementów najwyraźniej określającym charakter budynku i właściciela jest elewacja. Może być ona elegancka, stonowana lub nasycona barwą. Aby cieszyła oko musi być jednak wykonana nie tylko z dobrej jakości materiałów ale też profesjonalnie położona.

Z myślą o komforcie klientów firma ArtBrick oprócz bogatej oferty produktów przygotowała fachowy instruktarz eksperta – Bogdana Dobrowolskiego – jak „krok po kroku” wykonać estetyczną i funkcjonalną elewację.

Najważniejsze to właściwie zacząć

styropian

fot. styropian

Sposób ułożenia płyt izolacyjnych ma znaczący wpływ na funkcjonalność całej elewacji. Przed przystąpieniem do ich klejenia montujemy, za pomocą kołków rozporowych, listwę startową. Dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy płyt stanowi bowiem podstawę do realizacji dalszych etapów pracy. „Zaprawę trzeba odpowiednio rozrobić z wodą za pomocą mieszadła mechanicznego. Po ok 5 minutach mieszanka jest gotowa do użycia. Wystarczy nanieść ją bezpośrednio na płytę tzw. metodą „pasmowo –punktową”, aby przed przyklejeniem pokryła ok 40 % powierzchni, a po jej dociśnięciu ok 60 %. Płyty styropianowe przyklejamy metodą mijankową w taki sposób, żeby logo ArtBrick znajdowało się w lewym górnym rogu.

styropian

fot. styropian

Starannie wypoziomowane płyty pierwszego rzędu w zależności od warunków atmosferycznych pozostawiamy do związania na okres od 12 do 14 godzin. Kolejne warstwy układamy w ten sam sposób, dbając o to, by przesunięcia były, co najmniej o 1/3, a najlepiej o 1/2 płyty. Dokładność, z jaką są wykonane płyty ociepleniowe ArtBrick (+-2mm), nie pozwala na „krzywe” przyklejenie płyt, ponieważ nie złożą się one na elewacji. Ponadto ich odpowiednio ścisłe ułożenie pozwala uniknąć powstania mostków termicznych” – wyjaśnia Bogdan Dobrowolski ekspert firmy ArtBrick.

Uroda całości tkwi w szczegółach

styropian

fot. styropian

O estetycznym wyglądzie konstrukcji decydują szczegóły. Prawidłowo wykonana elewacja zwłaszcza w miejscach newralgicznych, jak naroża budynku czy otwory okienne nie powinna odróżniać się, lecz potęgować harmonię całości. Dostępne systemowo narożniki ArtBrick pozwalają na wykonanie istotnych detali, jak np. nadproża, lub okrągłe i owalne okna. Dzięki takim rozwiązaniom oryginalne projekty architektów mogą być bez problemu realizowane.

Ważne, aby umocnić elewację

klinkier

fot. klinkier

O trwałości całego systemu elewacji decyduje prawidłowe rozmieszczenie łączników mechanicznych. Z uwagi na różnorodność rozwiązań architektonicznych dla każdego budynku powinien być wykonany odrębny projekt ich mocowania. „ W zależności od wysokości konstrukcji i jej usytuowania na metr kwadratowy przypada ok 6-9 kołków. Sporym ułatwieniem w montażu są widoczne na powierzchni płyty ArtBrick oznaczenia, wskazujące dokładne miejsce umieszczenia łączników. Ponieważ ilość obszaru do kołkowania jest większa niż liczba potrzebnych kołków, należy wybrać miejsce, gdzie mocowanie będzie najbardziej dokładne” Aby zwiększyć przyczepność płyt styropianowych, na powierzchnię płyt nakładamy mostek szczepny ArtBrick MS. „Po wymieszaniu w wiaderku nanosimy go równomiernie pędzlem ławkowcem, w szczególności zwracając uwagę, na główki łączników mechanicznych. Optymalny czas schnięcia wynosi ok 24 h” – tłumaczy fachowiec z firmy ArtBrick

Przechodzimy do punktu kulminacyjnego – przyklejanie klinkieru
Dobre wykonanie wcześniejszych etapów to warunek niezbędny przejścia do punktu kulminacyjnego – przyklejania klinkieru. Należy dokładnie rozmierzyć elewację, zaczynając od najbardziej skomplikowanego miejsca, np. linii otworów okiennych, a nie jak dotychczas od dołu. Dzięki temu unikniemy docinania później małych elementów. „Najważniejszy jest liniowy przebieg fug pionowych. Wyznaczamy go tak, aby w kolejnych warstwach fugi były ułożone w jednej linii. Przerwy w prowadnicach ułatwią, bowiem zlokalizowanie miejsca ułożenia płytki i wyznaczą położenie fugi pionowej. Kolejnym etapem jest naniesienie zaprawy klejowej o grubości ok. 4 cm, za pomocą pacy zębatej na płytę styropianową. Warto zwrócić uwagę, żeby zaprawa klejowa ArtBrick KS wypełniała całkowicie przestrzeń pod płytką” – wskazuje Bogdan Dobrowolski

Szczególnej uwagi przy wykonaniu elewacji budynku wymaga również mocowanie nadproży. Wykonanie ich w systemie ArtBRick jest bardzo proste. „Płytę ociepleniową docinamy w pionie, a wysokość nadproża dopasowujemy do przebiegu poziomych linii płytek całej elewacji. Na regulację posadowienia nadproża mamy do dyspozycji ok. 6 cm tak, by wysokość dociętego elementu odpowiadała długości płytki klinkierowej tj. ok. 24 cm” – wylicza ekspert firmy ArtBrick

Koniec wieńczy dzieło

klinkier

fot. klinkier

Ostateczny wygląd elewacji nadaje położenie fugi. W zależności od stylistyki wybranych płytek klinkierowych możemy dobrać jeden z siedmiu odcieni fug ArBrick FS. „Opakowanie o pojemności 30 kg wsypujemy do ok. 3 l wody i dokładnie mieszamy przy użyciu powszechnie dostępnych wiertarek z mieszadłem śrubowym. W chwili uzyskania jednorodnej masy o konsystencji mokrej ziemi nanosimy zaprawę kielnią fugową dopasowaną do szerokości spoiny. Jeśli zależy nam na bardziej spłaszczonym kształcie, zaprawę wygładzamy za pomocą fugówki, jeśli zaś preferujemy półokrągłe wykończenia, wybieramy rurkę. Ewentualne zanieczyszczenia powstałe w czasie pracy usuwamy twardym pędzlem” – podkreśla Bolesław Dobrowolski

Nie warto oszczędzać na jakości
W kładzeniu elewacji niezwykle istotny jest dobór materiałów. To one decydują o jakości i trwałości wykonania. Normy Instytutu Techniki Budowlanej wyraźnie wskazują jak wielką wagę ma stosowanie oryginalnych elementów systemu izolacji cieplnej opatrzonych określoną aprobatą techniczną. Wykorzystanie produktów z „jednej rodziny” zapobiega niedopasowaniu materiałów. Dzięki temu nie musimy obawiać się pękania masy mocującej, przemieszczania płyt czy odstawania elewacji. Przed przystąpieniem do pracy warto wiec skorzystać z kompletnego systemu elewacji. Firma ArtBrick oferuje szeroką gamę produktów, które umożliwią wykończenie domu trwałą a zarazem piękną elewacją.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)