Energooszczędne i bezpieczne drzwi tarasowe

drzwi tarasowe

fot. drzwi tarasowe

Taras, patio czy ogród zimowy to miejsca, w których można znaleźć chwilę relaksu po długim dniu spędzonym w pracy. Miejsca te mają dodatkową zaletę – pozwalają domownikom cieszyć się pięknym widokiem niezależnie od pory roku. Jednak, by móc w pełni korzystać z dobrodziejstwa, jakie ze sobą niosą, warto zadbać o to, by były nie tylko funkcjonalne, ale także energooszczędne i bezpieczne. To zadanie, jakie spełniać powinny odpowiednie okna i drzwi zastosowane w dużych przeszkleniach. Firma Vetrex wprowadziła do oferty dwa nowe produkty, które spełniają wszystkie te warunki: okno patio górnobieżne oraz drzwi tarasowe Vetrex Slide.

W budynkach, w których zastosowano duże przeszklenia można zastosować różne systemy okienne i drzwiowe, które różnią się od siebie sposobem otwierania. Do wyboru mamy system przesuwny, który zastosowany został z oknie Vetrex patio górnobieżne oraz podnoszono-przesuwny (HST), na którym oparte zostały drzwi tarasowe Vetrex Slide. Oczywiście można zadawać sobie pytanie, czy nie można zamontować zwykłych drzwi balkonowych lub tarasowych otwieranych w tradycyjny sposób? Odpowiedź jest prosta – rozwiązanie to nie spełni naszych oczekiwań w przypadku małych przestrzeni, gdzie trudno wygospodarować miejsce na otwarcie tradycyjnego skrzydła drzwi. Komfort taki zapewniają właśnie nowe systemy w ofercie Vetrex.

Patio górnobieżne
Okno Vetrex Patio górnobieżne wykonane są w systemie 5 komorowych profili Veka Perfectline. Charakterystyczną cechą tego rodzaju okna jest to, że daje możliwość suwania skrzydła, bez jego uchylania, co doskonale sprawdza się w małych salonach. Sterowanie oknem możliwe jest dzięki specjalnym okuciom (GU 966/100OZ bb.), w których elementy przesuwające, tzw. wózki, znajdują się w górnej części skrzydła (odwrotnie do standardowych okien uchylno-przesuwnych PSK), natomiast w dolnej części skrzydła i ramy znajdują się prowadnice i elementy stabilizujące tor jazdy skrzydła okiennego.

Przeczytaj również: Łazienka bez grzyba

Wybierając ten system możemy zamontować skrzydło o szerokości do 1,6 m i maksymalnej wadze 100 kg, co daje szerokie możliwości zastosowania okna, zarówno jako wejście na patio czy taras, jak również ścianka działowa wewnątrz budynku. Dodatkowo dostępna paleta kolorów osłon przykrywających okucia oraz klamki patio, pozwala na dostosowanie okna do kolorystyki otoczenia. Do wyboru klienci mają kolor: biały, brązowy oraz anoda naturalne aluminium.

drzwi balkonowe

fot. drzwi balkonowe

Ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem zastosowanym w oknie patio górnobieżne jest niski próg aluminiowy, który można schować w podłodze. Eliminuje to możliwość potknięcia się, a także umożliwia bezproblemowy przejazd wózkiem inwalidzkim. Jest to również doskonałe udogodnienie dla dzieci poruszających się w chodakach. Patio górnobieżne to bezpieczne okno nie tylko dla domowników, ale także dla całego domu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nim 4 antywyważeniowych zaczepów w okuciu, które udaremnią nie jedną próbę włamania.

Ważne jest także standardowe wyposażenie okna w szyby termoizolacyjne o budowie 4/16/4 i niskim współczynniku przenikania ciepła U=1,0 W/m2K. Pakiet takich szyb doskonale będzie izolował wnętrze domu przed siarczystymi mrozami. Dzięki temu domownicy będą mogli cieszyć się również niebanalnym widokiem i dużą ilością światła w domu.

Większa przestrzeń, większe okno, więcej ciepła
W przypadku budynków wielkogabarytowych, stoimy przed koniecznością zastosowania odpowiednio większych rozmiarów przeszkleń, które wpasują się w architekturę budynku. Do takich zastosowań przeznaczone są nowoczesne drzwi tarasowe Vetrex Slide, produkowane w systemie profili podnoszono-przesuwnych (HST) Veka Slide.

Specjalna budowa profili oraz okucia sterujące drzwiami Vetrex Slide, umożliwiają zastosowanie w drzwiach skrzydeł o szerokości do 3 m i powierzchni do 6,5 m2, co umożliwia wykonanie naprawdę dużych przeszkleń. Ponadto bardzo ważną cechą tego systemu jest jego płynne i bezpieczne funkcjonowanie nawet przy zastosowaniu skrzydła o wadze 300 kg. Na funkcjonalność drzwi Vetrex Slide wpływa także możliwość wykonania ich z klamką obustronną umożliwiającą zamykanie i otwieranie zarówno od wewnątrz jaki od zewnątrz.

Podobnie jak w przypadku patio górnobieżnego, system Vetrex Slide wyposażony jest w niski próg aluminiowo-tworzywowy z klinem termoizolacyjnym, który pozwala zwalczać bariery architektoniczne, ułatwiając komunikację między mieszkaniem i tarasem, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo domownikom. Możliwość zastosowania zabezpieczeń do klasy WK2 powoduje, że domownicy mogą czuć się w pełni bezpiecznie we własnym domu. Dodatkowo, nawet przy zastosowaniu mikrowentlacji okno nadal pozostaje zaryglowane.

W przypadku zastosowania dużych przeszkleń pojawić się mogą obawy o uciekające z budynku ciepło. W przypadku drzwi tarasowych Vetrex Sidle nie ma ku temu podstaw. Cechują je bowiem bardzo wysokie parametry izolacyjności termicznej i akustycznej. Producent wyposażył je w pakiet szybowy o grubości 42 mm i bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła szyby U=0,4 W/m2K, które znakomicie chronią przed hałasem oraz zapewniają odpowiednie ciepło nawet podczas najbardziej srogiej zimy.

Okno patio górnobieżne oraz drzwi tarasowe Vetrex Slide pozwalają na wykonanie przeszkleń w budynkach jedno i wielorodzinnych. Wybór systemu podyktowany jest nie tylko naszymi oczekiwaniami co do sposobu otwierania drzwi, ale także wymaganiami architektonicznymi w zakresie wielkości przeszkleń oraz ich właściwości termoizolacyjnych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)