Energooszczędne rozwiązania – racjonalny wybór

okno

fot. okno

W trakcie zimy, nawet niezbyt surowej, następują największe w ciągu roku straty energii cieplnej, a skutki nieszczelności w oknach i drzwiach są szczególnie odczuwalne. Wiąże się to ze spadkiem komfortu użytkowania budynku oraz zwiększonymi wydatkami na ogrzewanie. Wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej jest korzystne nie tylko dla domowego budżetu, ale także środowiska.

Poprawę bilansu energetycznego budynku można uzyskać dzięki ociepleniu ścian, wyeliminowaniu mostków termicznych i zastosowaniu stolarki o podwyższonych parametrach termicznych. – W ostatnich latach świadomość konsumentów znacznie wzrosła. Poszukują oni stolarki energooszczędnej, która pomoże ograniczyć koszty eksploatacji domów i mieszkań – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej – Świadomi inwestorzy sięgają po nowoczesne wyroby, zapewniające wysokie parametry termiczne. Jest to racjonalny wybór, gdyż niskie zużycie energii przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego – dodaje.

Sposób na oszczędność

drzwi tarasowe

fot. drzwi tarasowe

Aby uzyskać oszczędności i zapewnić sobie komfortowe użytkowanie budynku, należy działać kompleksowo. Jeśli ocieplimy dom, jednocześnie zostawiając w nim np. starą, zniszczoną stolarkę, to osiągnięte efekty nie będą w pełni satysfakcjonujące. Z punktu widzenia termoizolacyjności ważną rolę spełniają okna, które są strażnikiem komfortu życia, domowego zacisza i ciepła. Powinniśmy więc szukać stolarki okiennej o wysokich parametrach technicznych – Nieszczelne okna mogą powodować w domach jednorodzinnych straty energii rzędu 15 do 25% – wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA, firmy oferującej szeroką gamę wyrobów z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej, członka Związku POiD – Wyraźnie widać zmianę w podejściu naszych Klientów do kwestii energooszczędności. Coraz częściej wybierają oni np. okna z wkładami trzyszybowymi z wypełnieniem z argonu, które pozwalają na podniesienie termoizolacyjności stolarki. Istotne znaczenie ma również rodzaj materiału używany do wzmocnienia konstrukcji ramy okiennej i skrzydła okna. Dobrym rozwiązaniem są dostępne w naszej ofercie okna, wyposażone we wzmocnienia termiczne wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych, wypełnionych pianką poliuretanową. Taka budowa wzmocnienia pozwala na obniżenie współczynnika przenikania ciepła i zapewnia skuteczną izolację termiczną – dodaje ekspert MS więcej niż OKNA.

Budynek tani w eksploatacji

okna

fot. okna

Oprócz zastosowania energooszczędnych materiałów budowlanych przy budowie lub remoncie domu, oszczędności energii można także uzyskać w trakcie codziennej eksploatacji budynku. Pozwalają na to zaawansowane technologicznie rozwiązania, wykorzystywane w nowoczesnych oknach i drzwiach. – Drzwi tarasowe to łatwy dostęp do ogrodu lub tarasu, dopływ naturalnego światła i energii słonecznej oraz rozległy widok na zewnątrz. Aby zapewnić im dobrą termoizolacyjność, niezbędne jest wykorzystanie masywnych profili i potrójnych pakietów szybowych, co ma wpływ na wagę całej konstrukcji. Dzięki dostępnym w naszej ofercie specjalnym okuciom, możliwe jest wykonanie dużych i ciężkich drzwi tarasowych uchylno-przesuwnych o wysokim poziomie ochrony termicznej, takim jak w stolarce przeznaczonej do budynków niskoenergetycznych. Szerokość pojedynczego skrzydła może wynosić 2 m, a wysokość 2,7 m – niemalże od podłogi do sufitu – tłumaczy Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku PoiD. Dla osób poszukujących oszczędności, dobrym pomysłem jest także wybór stolarki z okuciami okiennymi z ukrytymi zawiasami, oferowanymi przez Roto. Zapewniają one przyleganie uszczelki do ościeżnicy na całym obwodzie skrzydła, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie strat energii nawet o 10%.

Dobrze zainwestowane środki przeznaczona na energooszczędną stolarkę okienną i drzwiową, oznaczają tanią eksploatację budynku przez długie lata. Dzięki „ciepłym" oknom i drzwiom, nawet przy wyjątkowo niesprzyjających warunkach pogodowych, nie musimy odkręcać kaloryfera na najwyższy stopień. Oszczędzające energię rozwiązania z zakresu stolarki otworowej łączą w sobie korzyści ekonomiczne i ekologiczne, związane ze zmniejszoną emisją CO2 i zanieczyszczeń do atmosfery. Wybór najwyższej generacji stolarki otworowej decyduje o charakterystyce energetycznej budynku i jest inwestycją, która szybko się zwróci.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)